Ահաբեկչության դեմ պայքարն ազգային անվտանգության մարմինների առաջնահերթություններից է.ԱԱԾ տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը հոկտեմբերի 9-ին ընդունել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հակաահաբեկչական տարածաշրջանային կառույցի (ՇՀԿ ՀՏԿ) գործադիր տնօրեն Ջումախոն Գիյոսովին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, ներկայացնելով կառույցի գործառույթները՝ Ջումախոն Գիյոսովը նշեց, որ գործադիր կոմիտեն համակարգում է ահաբեկչության, անջատողականության և ծայրահեղականության դեմ պայքարում կազմակերպության անդամ պետությունների իրավասու մարմինների փոխգործակցությունը: Նրա խոսքով՝ ՇՀ կազմակերպության առաջնահերթություններից է միջազգային համագործակցության ընդլայնումը, ինչպես նաև՝ գործընկեր պետությունների ներգրավումը ՇՀ կառույցի ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեղ աշխատանքներում:
Բարձր գնահատելով ՇՀ կազմակերպության՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքները՝ ԷդուարդՄարտիրոսյանը նշեց, որ ահաբեկչության սպառնալիքը 21-րդ դարում մարդկության առաջ ծառացած գլոբալ խնդիրներից է, և հետևաբար, ահաբեկչության դեմ պայքարն ազգային անվտանգության մարմինների գործունեության առաջնահերթություններից է: Էդուարդ Մարտիրոսյանը շեշտեց նաև, որ ՀՀ ԱԱԾ-ն պատրաստակամ է համագործակցել ՇՀ կազմակերպության հետ և համատեղ ուժերով պայքարել միջազգային ահաբեկչության վտանգների չեզոքացման ուղղությամբ:
Այս համատեքստում կազմակերպության գործադիր կոմիտեի պատվիրակության աշխատանքային այցը Հայաստանի Հանրապետություն  առաջինն էր:

Fight against terrorism is one of priorities of national security bodies – acting NSS chief
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Acting Director of the National Security Service (NSS) of Armenia Eduard Martirosyan on October 9 received Director of the Executive Committee of the Regional Anti-Terrorist Structure (RATS) of the Shanghai Cooperation Organization Jumakhon Giyosov, the NSS told Armenpress.
Introducing the functions of the structure, Jumakhon Giyosov said the Executive Committee coordinates the mutual cooperation of the relevant authorities of the organization’s member states in fighting terrorism, extremism and separatism. He noted that the expansion of the international cooperation, as well as involvement of partner states in the anti-terrorism operations is among the priorities of the SCO.
In his turn the acting NSS chief highly valued the SCO activities in fighting terrorism and stated that the threat of terrorism is one of the global problems faced by the humanity in the 21st century, and thus, the fight against terrorism is one of the priorities of the activities of national security bodies. Eduard Martirosyan stated that the NSS is ready to cooperate with the SCO and jointly fight for eliminating the threats of the international terrorism.