Հակոբ Արշակյանը Բանգլադեշի իր գործընկերոջ հետ քննարկել է համագործակցության ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Բանգլադեշի փոստի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատվավոր նախարար Զունաիդ Ահմեդ Փալակի գլխավորած պատվիրակությանը։ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Զունաիդ Ահմեդ Փալակը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, նշել, որ բավական մեծ պատվիրակությամբ առաջին անգամ են Հայաստանում: Նախարարի հրավերով՝ եկել են մասնակցելու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների  համաշխարհային համաժողովին («WCIT 2019»), բացի այդ նպատակ  ունեն  ծանոթանալու բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում մեր երկրի ծրագրերին, էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված քայլերին, քննարկելու համագործակցության հնարավորությունները:
Նախարար Հակոբ Արշակյանը ողջունել է պատվիրակության անդամներին, որից հետո ներկայացրել է նախարարության գործունեության շրջանակներն ու տեխնոլոգական ոլորտի մեր երկրի առաջնահերթությունները, ծրագրերն ու նպատակները։ Նախարարն ընդգծել է, որ նախարարության գործունեությունը ծավալվում է երեք հիմնական ուղղություններով՝ թվայնացման, ռազմարդյունաբերության և էկոհամակարգի զարգացման։ Այդ երեք բաղադրիչների հենքի վրա էլ կազմվել և մշակվում է նախարարության առաջիկա հինգ տարիների ռազմավարությունը։
Հակոբ Արշակյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել յուրաքանչյուր ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ։ Նա անդրադարձել է տեխնոլոգական  ոլորտի հայ մասնագետների գիտական նվաճումներին, առկա ներուժին, ընդգծել դեռևս խորհրդային տարիներին ռադիոֆիզիկայի, միկրոէլեկտորնիկայի և այլ բնագավառներում հայ ինժեներների ձեռբերումները։ Նախարարը նշել է նաև կրթության, ուսման կարևորության մասին, որն առաջնային է յուրաքանչյուր հայ ընտանիքի համար, ուստի կրթությունն ու տաղանդը Հայաստանի էկոհամակարգի բաղկացուցիչն է կազմում: Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է նաև ստարտափների զարգացմանն ուղղված հայկական մոդելը, նշել արդեն համաշխարհային համբավի հասած հայկական ստարտափ ընկերությունների հաջողությունները:
Նախարարը հյուրերին տեղեկացրել է նաև Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին զուգահեռ անցկացվող «Դիջիթեք Էքսպո»-ի մասին և հրավիրել այցելելու ցուցահանդես։ Զունաիդ Ահմեդ Փալակը նշել է, որ շատ կարևոր է իրենց համար ճանաչել Հայաստանը և երկուստեք արդունավետ համագործակցության ուղիներ մշակել։
Նա իր հերթին ներկայացրել է տեխնոլոգիական ոլորտի իրենց երկրի ներուժը, էկոհամակարգի, թվային տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված քայլերն ու նպատակները։
Զունաիդ Ահմեդ Փալակը նաև ընդգծել է, որ Բանգլադեշը շատ մեծ շուկա է, որտեղ իրենց գաղափարները կարող են ներդնել հայկական ստարտափները և երկու երկրների համագործակցությունից կարող են շատ լավ արդյունքներ գրանցվել։ Ուստի, շատ կարևոր է, որ այսօր արդեն պատուհան  բացվի առաջիկա համագործակցության համար։ Նախարար Հակոբ Արշակյանը հավելել է, որ հայկական կողմը զարգացնում է իր կապերը և  պատրաստակամ է համագործակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ձևավորել աշխատանքային խումբ, որտեղ  երկրների ոլորտի մասնագետներն կքննարկեն և կդիտարկեն համագործակցության ուղղություններն ու հնարավորությունները։

Акоп Аршакян обсуждил пути сотрудничества со своим коллегой из Бангладеш
Министр высоких технологий Армении Акоп Аршакян принял делегацию во главе с почетным министром почты, телекоммуникаций и информационных технологий Бангладеш Джунаидом Ахмедом Палаком. Министерство высоких технологий Армении сообщает, что Джунаид Ахмед Палак поблагодарил за прием, отметив, что они впервые в Армении с большой делегацией. По приглашению министра они приехали для участия во Всемирной конференции по информационным технологиям («WCIT 2019»), в дополнение к цели ознакомления с высокотехнологичными программами нашей страны, шагами в направлении развития экосистем и обсуждением возможностей сотрудничества.
Министр Акоп Аршакян приветствовал членов делегации, после чего он представил сферу деятельности министерства и приоритеты, программы и цели нашей страны в области технологий. Министр подчеркнул, что деятельность министерства осуществляется в трех основных направлениях: цифровизация, военная промышленность и развитие экосистем. На основе этих трех компонентов была разработана стратегия Министерства на ближайшие пять лет.
Акоп Аршакян представил некоторые подробности о работах, проводимых в каждом направлении. Он коснулся научных достижений и потенциала армянских технологов в области технологий, особо отметив достижения армянских инженеров в области радиофизики, микроэлектроники и других еще в советское время. Министр также отметил важность образования, которое является приоритетом для каждой армянской семьи, поэтому образование и талант являются неотъемлемой частью экосистемы Армении. Акоп Аршакян также представил армянскую модель развития стартапов, отметив успехи армянских стартапов, которые уже приобрели мировую известность.
Министр также проинформировал гостей о Digitec Expo, проводимой параллельно с Всемирной конференцией по информационным технологиям, и пригласил их посетить выставку. Джунаид Ахмед Палак отметил, что для них очень важно познакомиться с Арменией и выработать пути эффективного двустороннего сотрудничества.
В свою очередь он представил потенциал своей страны в области технологий, шаги и цели, направленные на развитие экосистем, цифровых технологий.
Джунаид Ахмед Палак также подчеркнул, что Бангладеш - очень большой рынок, где их идеи могут быть инвестированы армянскими стартапами, и результаты сотрудничества между двумя странами могут быть очень хорошими. Поэтому сегодня очень важно открыть окно для будущего сотрудничества. Министр Акоп Аршакян добавил, что армянская сторона развивает связи и готова к сотрудничеству.
В ходе встречи стороны договорились создать рабочую группу, в которой эксперты из стран региона обсудят и рассмотрят направления и возможности сотрудничества.