Վարչապետը հուսով է, որ «WCIT 2019»-ի հյուրերը կվայելեն այն ամենն, ինչ առաջարկում է Երևանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաները (ՏՀՏ) հռչակել է ռազմավարական կարևորության ոլորտ։ Կառավարությունը երկիրը տեխնոլոգիական համաշխարհային առաջատար դարձնելու համար պատրաստ է բարեփոխել կրթական համակարգը, արդիականացնել ռազմավարական ենթակառուցվածքները և ներդրումներ անել մարդկային կապիտալում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին ընդառաջ «WCIT 2019»-ի կայքում հրապարակված ողջույնի խոսքում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անկախությունից ի վեր Հայաստանն ամրապնդել է իր դիրքերը՝ որպես տեխնոլոգիական տնտեսություն ունեցող երկիր։ Հայաստանի կառավարությունը ՏՀՏ-ն հռչակել է ռազմավարական կարևորության ոլորտ՝ մշակելով այնպիսի օրենսդրություն, որը կգրավի միջազգային տեխնոլոգիական ընկերություններին և կնպաստի տեղական արդյունաբերության զարգացմանը։ ՏՏ-ն իմ կաբինետի մշակած տեսլականի հիմքն է։ Հայաստանը տեխնոլոգիական համաշխարհային առաջատար դարձնելու համար մենք պատրաստ ենք բարեփոխել մեր կրթական համակարգը, արդիականացնել ռազմավարական ենթակառուցվածքները և ներդրումներ անել մարդկային կապիտալում։ Այսօր հայկական ստարտափները կարող են պարծենալ Սիլիկոնյան հովտում իրենց նշանակալի ներկայությամբ»,-նշել է վարչապետը:
Փաշինյանը նկատել է՝ Հայաստանը շարունակում է իր ուժը զգալի դարձնել տեխնոլոգիական էկոհամակարգում․ թե՛ տեխնոհսկաների, թե՛ նորարարական ստարտափների շարքում։ Նա վստահեցրել է՝ ապագայում հայկական տեխնոլոգիական գերակայությունն ապահովելու համար կառավարությունը կբազմապատկի կրթական և ինստիտուցիոնալ ենթակառուցվածքների խթանմանն ուղղված ջանքերը՝ բավարարելու դինամիկ զարգացող արդյունաբերության պահանջները։ Դա թույլ կտա ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային ընկերություններին գործել Հայաստանում՝ օգտվելով հայկական սփյուռքի ծանոթությունների լայն ցանցից և հսկայական ռեսուրսներից։
«Որպես «WCIT 2019»-ը հյուրընկալող երկիր, Հայաստանն ապահովում է միջավայր, որը համախմբում է աշխարհի առաջատար մտավորականներին, բիզնես առաջնորդներին և քաղաքական գործիչներին՝ քննարկելու մի շարք հրատապ հարցեր, որոնց բախվում է տեխնոլոգիաների ապագան և որոնց հետևանքները կարող են ունենալ հեռահար սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական ճյուղավորումներ՝ ողջ մարդկության համար»,-ասել է վարչապետը:
Նա համոզվածություն է հայտնել, որ Հայաստանը պատվով կիրականացնի իր ստանձնած դերը։  Վարչապետը հույս է հայտնել, որ ՏՏ համաշխարհային համաժողովի հյուրերը, մասնակիցները հնարավորություն կունենան վայելելու այն ամենն, ինչ առաջարկում է Երևանը: «Չափազանց հպարտ եմ տեղեկանալ, որ «WCIT»-ի 40-ամյա պատմության ընթացքում համաժողովն առաջին անգամ տեղի է ունենում այնպիսի փոքր երկրում, ինչպիսին Հայաստանն է»,-ասել է վարչապետն ու նշել՝ անհամբերությամբ սպասում է նրանց Հայաստանում ողջունելուն:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը ներկայացնում է համաշխարհային ՏՀՏ համայնքի 90%-ը և հաճախ ազդում է միջազգային հանրային քաղաքականության վրա: Համաժողովը Երևանում անցկացնելու՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի որոշումն անհերքելիորեն հաստատում է Հայաստանի՝ որպես համաշխարհային տեխնոլոգիական հանգույցի, կարգավիճակը: Նորարարությունը և նախաձեռնողականությունը երկար ժամանակ եղել են հայկական ինքնության առանցքը: Պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը տվել է գիտնականներ, ճարտարագետներ և գյուտարարներ, որոնք իրենց անգնահատելի ներդրումն են ունեցել մարդկության զարգացման և կենսամակարդակի բարձրացման գործում: Որպես խորհրդային հանրապետություն՝ Հայաստանը խթանել է տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացումը, ինչի շնորհիվ երկիրը կոչել են «Խորհրդային միության Սիլիկոնյան հովիտ»: Անկախությունից ի վեր Հայաստանն ամրապնդել է իր դիրքերը՝ որպես տեխնոլոգիական տնտեսություն ունեցող երկիր։

My administration has laid out a vision for Armenia which places IT as its core, says PM
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The Government of Armenia has declared ICT to be a sector of strategic importance and is ready to reform the education system, modernize strategic infrastructures and invest in human capital to make the country a technological global leader, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a welcoming address ahead of the upcoming World Congress on Information Technologies (WCIT 2019) which will take place in Yerevan.
“Dear international guests, distinguished speakers and Armenian compatriots,
It is my privilege and great pleasure to welcome you all to the World Congress on Information Technology held in Armenia. I sincerely hope that over the next three days you will have a chance to enjoy everything that Yerevan has to offer.
I am extremely proud to learn that this is the first time in the WCIT’s 40-year history that the Congress is taking place in a small nation like Armenia. The World Information Technology and Services Alliance (WITSA) represents 90 percent of the global ICT community and frequently influences international public policy in IT matters.
The WITSA’s decision to hold this Congress in Yerevan is a compelling acknowledgement of Armenia’s status as a global technology hub.
Innovation and enterprise have long been central pillars of Armenian identity. Throughout history the Armenian people have produced scientists, engineers and inventors, who have disproportionately contributed to the progress of humanity and the raising of global living standards. As a Soviet Republic, Armenia nurtured a technology ecosystem which garnered it a reputation as “the Silicon Valley of the Soviet Union”. Since independence, Armenia has consolidated its position as a technology-driven economy.
The Government of Armenia has declared ICT as a strategic are of focus, passing legislation designed to attract international technology firms, and nurture a native industry. My administration has laid out a vision for our country which places IT as its core. In order to reach our goal of turning Armenia into a global tech leader, we are committed to reforming our education system, upgrading strategic infrastructure and investing in human resources.
Today Armenian startups boast a significant presence in Silicon Valley. Armenia’s technological prowess continues to be felt throughout the tech ecosystem, be it at large tech giants or innovative startups. To ensure the preeminence of Armenian tech well into the future, we will multiply our efforts to promote the proper educational and institutional infrastructure to meet the needs of a dynamically developing industry. This will allow local firms as well as multinational corporations to operate in Armenia while benefiting from the Armenian Diaspora’s strong network and vast resources.
As the host-country for the WCIT 2019, Armenia provides an invaluable setting which will gather the world’s leading thought-leaders, business leaders and political figures to discuss some of the most significant questions facing the future of technology, the results of which may have far-reaching social, economic and political ramifications for all of humankind.
I am certain that Armenia will live up to the critical role that we have taken on.
Looking forward to welcoming you to Armenia,” the Armenian PM said in the address published in the online brochure of WCIT 2019.