ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը համոզված Է, որ Վրաստանը կդառնա դաշինքի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելը հպարտանում Է Վրաստանի հետ կատարված համատեղ աշխատանքով, եւ գալու Է այն ժամանակը, երբ հանրապետությունը կդառնա դաշինքի անդամ: Նման հույս Է հայտնել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գյոթեմյուլլերը, որին Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հոկտեմբերի 4-ին Բաթումում պարգեւատրել Է «Ոսկե գեղմի» շքանշանով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ես շատ եմ հպարտանում այն աշխատանքով, որն արել են Վրաստանը եւ ՆԱՏՕ-ն, հատկապես դաշինքին անդամակցելու ճանապարհին երկրին ցուցաբերված աջակցությամբ: Մի օր Վրաստանը կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ, եւ ես սպասում եմ այդ օրվան»,-ասել Է Գյոթեմյուլլերը լրագրողներին:
Գյոթեմյուլլերը հոկտեմբերի 3-ից Բաթումում Է գտնվում ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան խորհրդի արտագնա նիստի շրջանակում: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալն արդեն բանակցություններ Է անցկացրել Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Գախարիայի, պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլիի, խորհրդարանի խոսնակ Արչիլ Տալակվաձեի, ինչպես նաեւ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանիի հետ:
ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան խորհուրդն արդեն հինգերորդ անգամ Է արտագնա նիստ անցկացնում Վրաստանում: Այցի շրջանակում դաշինքի անդամ 29 երկրների մշտական ներկայացուցիչները ծանոթանում են, թե Վրաստանում ինչպես են իրականացվում բարեփոխումները պաշտպանունակության ամրապնդման ոլորտում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Замгенсека НАТО убеждена, что Грузия станет членом альянса
Брюссель гордится проделанной с Грузией совместной работой, и однажды республика станет членом альянса. Такую надежду выразила замгенсека НАТО Роуз Готтемюллер в пятницу после награждения президентом Грузии Саломе Зурабишвили орденом "Золотого руна" в Батуми, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я очень горжусь той работой, которую проделали Грузия и НАТО, особенно поддержкой страны на пути в членство в альянс. В один день Грузия станет членом НАТО, и я жду этого дня. Еще раз, большое спасибо, госпожа президент. Для меня большая честь быть в Грузии, я жду продолжения работы с вами", - сказала Готтемюллер журналистам.
Готтемюллер находится в Батуми с 3 октября в рамках выездного заседания Североатлантического совета НАТО. Замгенсека НАТО уже провела переговоры с премьер-министром Георгием Гахарией, министром обороны Ираклием Гарибашвили, главой парламента Арчилом Талаквадзе, а также с главой МИД Давидом Залкалиани. Североатлантический совет НАТО уже в пятый раз проводит выездное заседание в Грузии. В рамках визита постоянные представители 29 стран - членов альянса знакомятся с тем, как в Грузии продвигаются реформы в сфере укрепления обороноспособности.