30մլն դրամի կոռուպցիոն չարաշահումներ Գյումրու աթլետիկայի մանկապատանեկան մարզադպրոցում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզում շարունակվում են մարզի ուսումնական հաստատություններում կոռուպցիոն հացնագործությունների բացահայտման, դրանցում ներգրավված անձանց պատասխանատվության ենթարկելուն ուղղված ակտիվ աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, մասնավորապես 2019թ. սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Գյումրի քաղաքի Մուշի բաժնում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա նույն բաժնում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2009-2019թթ. ընթացքում, տարբեր ժամանակահատվածներում, Գյումրու «Աթլետիկայի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ տնօրենի հրամանագրերով 4 անձ, այդ թվում նաև նրա կինը, աշխատանքի է ընդունել որպես հավաքարար, իսկ որդին և մեկ այլ անձ ընդունվել են մարզիչի հաստիքին: Վերջիններս, սակայն, աշխատանքի չեն հաճախել և չեն կատարել իրենց աշխատանքային պարտականությունները:
Այդ պայմաններում, մարզադպրոցի տնօրենի կողմից յուրաքանչյուր ամիս ստորագրվել և հաստատվել են պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր, որոնցում կեղծ տեղեկություններ են ներառվել նշված անձնաց կողմից կանոնավոր աշխատանքի այցելելու մասին: Ապա կեղծ տեղեկագրերի հիման վրա որպես վերջիններիս հասանելիք աշխատավարձ և արձակուրդային վճարումներ, ելքագրվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր ավելի քան 30մլն դրամ գումար, որը վատնման եղանակով հափշտակվել է:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են Գյումրու «Աթլետիկայի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՕԱԿ պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ և անհրաժեշտ է կատարել լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն՝ Շիրակի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Ծանուցում.ենթադրյալհանցանքիմեջկասկածվողըկամմեղադրվողըհամարվումէ անմեղ, քանիդեռնրամեղավորություննապացուցվածչէՀՀքրեականդատավարության օրենսգրքով սահմանվածկարգով դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Коррупционные злоупотребления на 30 млн драмов в детско-юношеской спортивной школе атлетики Гюмри
В Ширакской области продолжаются активные работы по выявлению коррупционных преступлений в учебных заведениях области, привлечению к ответственности вовлеченных в них лиц.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ Генеральной прокуратуры РА, в частности, на основании оперативных данных, полученных 23 сентября 2019 г. в отделе Муш города Гюмри Ширакского областного управления Полиции РА, по подготовленным в том же отделе материалам, были получены фактические данные о том, что в разные периоды 2009 - 2019 гг., по указам директора гюмрийской детско-юношеской спортивной школы атлетики, 4 человека были приняты на работу, в том числе его жена, в качестве уборщицы, а его сын и 2 других лица в качестве тренеров. Однако последние не выходили на работу и не выполняли свои трудовые обязанности.
При этом директор спортшколы ежемесячно подписывал и подтверждал бюллетени по расчету рабочего времени, являющиеся должностными документами, в которые были включены ложные сведения о регулярной посещаемости указанных лиц. Затем на основании поддельных бюллетеней в качестве причитающихся последним зарплат и отпускных выплат была списана сумма в особо крупных размерах - более 30 млн драмов, которая была похищена путем растраты.
Учитывая, что подготовленные материалы содержат фактические данные, содержащие признаки преступлений хищения в особо крупных размерах и совершения служебного подлога должностными лицами гюмрийской детско-юношеской спортшколы по легкой атлетике и необходимо провести полное, всестороннее и объективное расследование по пункту 1 части 3 статьи 179 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА в прокуратуре Ширакской области возбуждено уголовное дело.