Երևանի քաղաքապետարանը՝ Մետրոպոլիտենի աշխատանքի և ծրագրերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը ներկայացրել է Մետրոպոլիտենի աշխատանքն ու ծրագրերը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանի մետրոպոլիտենի առաջին ուղերթից շուրջ 40 տարի է անցել: Մետրոն մեր օրերում էլ ամենահարմարավետ, բնապահպանապես մաքուր, արագընթաց ու անվտանգ փոխադրամիջոցն է, բայցև կառուցելու և պահպանելու տեսանկյունից՝ ամենաթանկը: Թերևս, այդ է պատճառը, որ 1981-ից՝ շահագործումից ի վեր, Երևանի մետրոն շատ չի զարգացել. այն ունի 10 կայարան, շահագործվող գծերի երկարությունը շուրջ 12 կմ է: Այնուհանդերձ, մետրոյի նշանակությունն անընդհատ մեծանում է՝ հատկապես վերգետնյա տրանսպորտում առկա խնդիրների պայմաններում: Ամեն օր այստեղ գիծ է դուրս գալիս 9 շարժակազմ:
«Երևանը փոքրաթիվ բնակչությամբ այն քաղաքներից է, որին բախտ է վիճակվել ունենալ մետրո, և մենք հպարտանում ենք դրանով: Օրական մետրոպոլիտենից օգտվում է 55000-65000 մարդ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ հունվարի մեկից առ այսօր, արդեն իսկ տեղափոխել ենք 1 մլն-ից ավելի ուղևոր»,- նշել է Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտենի տնօրենի ժ/պ Գևորգ Ավետիսյանը:
Մետրոյի անխափան, անվտանգ աշխատանքն ապահովելու գործին մասնակցում է շուրջ 1000 աշխատակից: Ուղևորների համար «տեսանելի» անձնակազմից բացի մետրոպոլիտենում կան բազմաթիվ աշխատակիցներ, որոնց կատարած գործը ոչ պակաս կարևոր է ու պատասխանատու:
Կարգավարական տեղամասից է կարգավորվում Երևանի մետրոպոլիտենի ողջ աշխատանքը: Հերթապահությունն ամենօրյա է ու 24-ժամյա:
«Ամեն ինչ տեսնում ենք, գնացքների երթևեկությունը, թե որ գնացքն ուր հասավ: Գիշերն արդեն տնտեսական գնացքները դուրս կգան»,- նշել է գնացքային կարգավար Մարջան Կարապետյանը:
Ուղիղ ժամը 23:00-ից հետո Երևանի մետրոպոլիտենն ավարտում է աշխատանքը քաղաքացիների համար, սակայն հենց այդ վայրկյանից սկսում է սպասարկող անձնակազմի աշխատանքը, որը թեև այնքան էլ տեսանելի չէ շատերին, սակայն անչափ կարևոր է մետրոպոլիտենի անվտանգ ուղերթերն ապահովելու համար:
Ընթացքային գնացքների աշխատանքի ավարտից հետո՝ գիշերային ժամերին, իրականացվում են նաև ռելսերը հղկելու միջոցառումներ: Կարևոր է նաև շարժասանդուղքների անխափան աշխատանքը: Դրանց տակ՝ շատերիս համար չերևացող հատվածում, շուրջօրյա շարժ կա:
«Շարժասանդուղքների երկարությունը 76 մ է, ամեն օր իջնում ենք ներքև և ստուգում, որ անխափան աշխատեն»,- ասում է շարժասանդուղքների մեքենավար Հայկ Դարբինյանը:
Երևանի մետրոպոլիտենի վերջնականգառում կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ դեպոյում է տեխնիկական զնման, սպասարկման և համալիր վերանորոգման արտադրամասը: Այստեղ հետևում են, որ գնացքներն անխափան աշխատեն:
1996թ. բացվեց մետրոպոլիտենի առայժմ վերջին՝ 10-րդ կայարանը՝ «Չարբախը»: Միակը՝ անկախության շրջանում: Խորհրդային տարիներին մշակված 11-րդ՝ «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը տասնամյակներ ի վեր մնացել է թղթին: Այժմ քաղաքային իշխանությունը հանձն է առել վերսկսել այդ կայարանի շինարարությունը և մետրոյի զարգացմանը նոր թափ հաղորդել տալ: Քաղաքային բյուջեի համար անչափ թանկ այս ծրագիրը հնարավոր կլինի իրագործել գործարարների հետ համագործակցությամբ:

Мэрия Еревана о работе и программах метрополитена
Мэрия Еревана представила работу и программы метрополитена. Как передает «Арменпресс», с первого дня работы Ереванского метрополитена уже прошло 40 лет. Метро в наши дни является самым удобным, экологически чистым, быстрым и безопасным транспортным средством, но с точки зрения строительства и сохранения - самым дорогим. Пожалуй, в этом причина того, что с 1981 года, после эксплуатации, Ереванское метро не сильно развивалось. Тем не менее, значение метро постоянно увеличивается, особенно в условиях проблем наземного транспорта. Каждый день на линию выходят 9 проездов.
“Ереван - один из тех городов с малочисленным населением, которому выпало счастье иметь метро, и мы гордимся этим. Ежедневно метрополитеном пользуются 55 000 – 65 000 человек. По сравнению с тем же периодом прошлого года, с 1 января по сей день, мы уже перевезли на 1 млн больше пассажиров”, - отметил и. о. директора Ереванского метрополитена им. Карена Демирчяна Геворг Аветисян.
В деле обеспечения бесперебойной и безопасной работы метро участвуют около 1000 сотрудников. Помимо “видимого” для пассажиров персонала, в метрополитене есть множество сотрудников, работа которых не менее важна и ответственна. Из диспетчерского участка регулируется вся работа ереванского метрополитена. Дежурство ежедневное и 24 часовое.
“Мы все видим, движение поездов, куда дошел поезд. Ночью выезжают хозяйственные поезда”, - отметил диспетчер поездов Марджан Карапетян.
Ровно в 23:00 для граждан завершается работа Ереванского метрополитена, однако именно с этого момента начинается работа обслуживающего персонала, которая, хотя и не очень видна, однако она очень важна для обеспечения безопасных маршрутов метрополитена. После завершения работы маршрутных поездов, в ночное время проводятся мероприятия по оттачиванию рельсов. Под ними, на невидимых для многих отрезках, происходит круглосуточный сдвиг.
“Длина эскалатора 76 м, каждый день мы спускаемся вниз и проверяем, для того, чтобы они работали бесперебойно", - говорит машинист эскалаторов Айк Дарбинян.
На конечной остановке Ереванского метрополитена или, как принято говорить, в депо находится цех по техническому обслуживанию и комплексному ремонту.
В 1996 г. открылась последняя, 10-я станция метрополитена – “Чарбах”. Единственная за период независимости. Проект 11-й станции “Ачапняк”, разработанный в советские годы, десятилетиями оставался на бумаге. Сейчас городская власть взяла на себя обязательство возобновить строительство этой станции и придать новый импульс развитию метро. Эту слишком дорогую для городского бюджета программу можно будет реализовать при сотрудничестве с предпринимателями.