Յուրաքանչյուր հայ պետք է ունենա ՀՀ քաղաքացիություն. Փաշինյանը խոսել է հայրենադարձության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում կայացած հանրահավաքի ընթացքում անդրադարձել է հայրենադարձության գաղափարին:
«Ես ուզում եմ խոսել մեծ հայրենադարձության գաղափարի մասին: Այսօր էլ արդեն բազմաթիվ հայեր վերադառնում են Հայաստան: Մենք այսօր վիճակագրություն հրապարակեցինք: Դա ժամանակ առ ժամանակ արվող վիճակագրություն է: 2015 թվականի համեմատությամբ Հայաստանի սահմանահատումների դրական սալդոն աճել է 32 անգամ ժողովուրդ, 32 անգամ: Բայց ես ուզում եմ խոսել մեծ հայրենադարձության մասին՝ ասելով, որ ապրել Հայաստանում չի նշանակում միայն ֆիզիկապես ապրել Հայաստանում: Ապրել Հայաստանում նշանակում է նաև ապրել Հայաստանով և ես համարում եմ, որ ձեզնից շատերը միշտ էլ ապրել են Հայաստանում և այսօր էլ ապրում են Հայաստանում, որովհետև ես տեսնում եմ և գիտեմ, որ դուք ապրում եք Հայաստանով և դա է ամենակարևորը: Բայց մյուս կողմից ես ուզում եմ ասել, որ ապրել Հայաստանում չի նշանակում տարին 12 ամիս ֆիզիկապես գտնվել Հայաստանում կամ ընդհանրապես 21-րդ դարում որևէ երկրում ապրել չի նշանակում տարին 12 ամիս անընդհատ ֆիզիկապես գտնվել նույն տեղում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ժամանակակից աշխարհն այնպիսին է, որ բազմաթիվ մարդիկ, առավել ևս հաջողակ մարդիկ տարվա մեծ մասն անցկացնում են ճամփորդությունների մեջ: Եվ ես ուզում եմ մի ուղերձ հղել մեր հայրենակիցներին. մեծ հայրենադարձություն նշանակում է նաև, օրինակ, տարվա ընթացքում անպայման մեկ ամիս, երկու ամիս ֆիզիկապես գտնվել Հայաստանում և ապրել Հայաստանում: Այսօր Հայաստանում և Երևանում անշարժ գույքի գներն էականորեն աճում են և Երևանում, Հայաստանում տուն ունենալը նշանակում է շատ լավ և հուսալի ներդրում անել և նրանց, ովքեր դեռևս տուն չունեն Հայաստանում՝ յուրաքանչյուր հայ պետք է տուն ունենա Հայաստանում: Հայրենադարձությունը նշանակում է բիզնես ունենալ Հայաստանում, և ամենակարևորը՝ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն: Յուրաքանչյուր հայ պետք է ունենա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:

Every Armenian should have a citizenship of Armenia – Pashinyan on repatriation
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan talked about the idea of repatriation during a meeting with the Armenian community in Los Angeles.
“I would like to talk about the idea of a big repatriation. Today many Armenians already return to Armenia. Today we released statistics, which is being made from time to time. Compared to 2015 the positive balance of Armenia’s border crossings increased by 32 times. But I want to speak about the great repatriation, stating that living in Armenia doesn’t mean living just physically. Living in Armenia also means to live with Armenia, and I believe that most of you have always lived in Armenia and today as well live in Armenia because I see and know that you live with Armenia and this is the most important. But on the other hand I want to state that living in Armenia doesn’t mean to be physically in Armenia for 12 months a year or in general in the 21st century living in any country doesn’t mean to constantly live in the same place for 12 months a year”, the PM said.
He stated that in the contemporary world many people, especially the successful people spend most of the year in travel. “And I want to address a message to our compatriots: great repatriation means, for instance, to live physically in Armenia definitely for a month, two months a year. Today the real estate prices significantly increase in Armenia and Yerevan, and having a house in Yerevan, Armenia, means to make a very good and reliable investment, and every Armenian who does not yet have a house in Armenia should have one. Repatriation means to have a business in Armenia, and the most important is to have a citizenship of Armenia. Every Armenian should have a citizenship of Armenia.