Գյումրիում կանցկացվի «Դալան ֆեստ» եռօրյա ռոք-փառատոն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում սեպտեմբերի 22-24-ը կանցկացվի «Դալան ֆեստ» եռօրյա ռոք-փառատոն: Փառատոնն անցկացվում է «Մանուկյան ընկերության» ու Գյումրու քաղաքապետարանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի բաժնի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության ֆինանսավորմամբ: Ծրագիրն իրականացվում է «Բամբիռ» ռոք խմբի մասնակցությամբ: «Սա նաև գեղեցիկ հնարավորություն է բոլոր նրանց համար, ովքեր սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի անկախության 28-ամյակի օրը, այցելելու են Գյումրի ու չեն շտապելու հեռանալ քաղաքից: Սա հետաքրքիր եռօրյա ժամանց է բոլորի համար»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Թովմասյանը:
Ալեքպոլյան ճարտարապետությանը բնորոշ շենք-շինությունների աղեղնաձեւ կամարները՝ դալանները, դեռ 60-ականներից հայտնի են որպես շինության ճարտարապետական առանձնահատուկ լուծում, իսկ 70-ականներից արդեն ռոք երաժիշտների ու ռոք սիրողների հավաքատեղի: Այդ  կամարների տակ հավաքվելու ու նվագելու ավանդույթը պատկանում է «Բամբիռ» խմբին ու նրա  ղեկավար Ջագին (Գագիկ Բարսեղյան): «Մենք  սրանով ուզում ենք ոչ միայն վերակենդանացնել դալանների տակ նվագելու ավանդույթը, այլ նաև փառատոնների միջոցով կենդանություն տալ դալաններին»,-նշում է Լիլիթ  Թովմասյանը՝  վստահեցնելով Գյումրիում մշակութային կյանքը պետք է դուրս բերել համերգային դահլիճներից ու հասանելի դարձնել հասարակության լայն շրջաններին:
Երեք հիմնական համերգ է տեղի ունենալու՝ սեպտեմբերի 22-ին՝  «Խնձորի սոկ»,  սեպտեմբերի 23-ին «Տիեզերք բենդ» և սեպտեմբերի 24-ին «Ռոզեն Թալ» խմբերի մասնակցությամբ: Բոլոր համերգների սկիզբը՝ ժամը 17-00-ին: Մինչ այդ կբարեկարգվեն ու կլուսավորվեն այդ տարածքները:

В Гюмри состоится трехдневный рок-фестиваль Dalan Fest
В Гюмри 22-24 сентября пройдет трехдневный рок-фестиваль "Далан Фест". Фестиваль организован “Товариществом Манукян” и Департаментом культуры и по делам молодежи муниципалитета Гюмри, при финансовой поддержке Министерства культуры. Программа реализуется при участии рок-группы "Бамбир". “Это также прекрасная возможность для всех тех, кто посетят 21 сентября Гюмри, в 28-ю годовщину независимости Армении, и не поспешат покидать город. Это захватывающее трехдневное развлечение для всех”, - сказала «Арменпресс» менеджер проекта Лилит Товмасян.
Стрелочные арки зданий, типичных для архитектуры Александрополя, были известны с 1960-х годов как уникальное архитектурное решение здания, а с 70-х годов были местом сбора рок-музыкантов и любителей рок-музыки. Традиция собираться и играть под этими арками принадлежит группе “Бамбир” и ее лидеру Чагу (Гагик Барсегян). “Этим мы хотим не только возродить традицию игры под арками, но и посредством фестивалей внести в них жизнь”, - сказала Лилит Товмасян, заверяя, что культурная жизнь в Гюмри должна быть вынесена из концертных залов и сделана доступной для широкой публики.
Три главных концерта состоятся 22 сентября с “Apple Sock”, 23 сентября с “Space Band” и 24 сентября с “Rosen Tal”. Все концерты начинаются в 17:00. До тех пор эти районы будут модернизированы и освещены.