ԱԺ-ն վավերացրեց Ավիացիոն միջազգային բյուրո ստեղծելու մասին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննության միջազգային բյուրոյի ստեղծման և գործունեության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը:«Արմենպրես»- փոխանցմամբ՝ կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը ԱԺ նիստում ստացավ 104 կողմ, 1 դեմ ձայն:
Ազգային ժողովում նախագիծը ներկայացրել էր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:Նա, մասնավորապես նշել էր, որ ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննության միջազգային բյուրոյի ստեղծման նպատակն է ապահովել ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննության անցկացումը ավիացիոն իշխանություններից անկախ, մասնագիտացված մարմնի կողմից՝ համաձայն Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության կողմից սահմանված չափանիշների: «Հաշվի առնելով ՀՀ-ում ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննություն անցկացնելու համար ռեսուրսների բացակայությունը, նպատակահարմար է նշված գործառույթի իրականացումը փոխանցել ստեղծվելիք մարմնի կատարմանը»,-նշել էր փոխնախարարը:

Парламент ратифицировал соглашение о создании Международного бюро авиации
Национальное Собрание Республики Армения приняло законопроект о ратификации соглашения “О создании и деятельности Международного бюро по расследованию авиационных происшествий и серьезных инцидентов”. Как сообщает «Арменпресс», представленный правительством законопроект получил 104 голоса “за” и 1 против.
Законопроект был представлен в Национальном Собрании заместителем министра территориального управления и инфраструктуры Арменом Симоняном, который, в частности, заявил, что целью Международного бюро авиационных происшествий и серьезных инцидентов является обеспечение расследования авиационных происшествий и серьезных инцидентов независимыми от Гражданской авиации органами, по стандартам, установленным Международной организацией гражданской авиации. «Учитывая нехватку ресурсов для проведения авиационных происшествий и серьезных инцидентов в Республике Армения, целесообразно передать реализацию этой функции органу, который будет создан», - отметил заместитель министра.