Թուրքիայի նախագահը հանդիպել է Պոլսո հայոց պատրիարքական փոխանորդի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել է Պոլսո հայոց պատրիարքական փոխանորդ, եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանի և Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է «Ակոս»-ը:
Թուրքիայի նախագահը Մաշալյանից հետաքրքրվել է Պոլսո պատրիարքի ընտրությունների կազմակերպման գործընթացով, ինչին ի պատասխան, Մաշալյանը նշել է, թե սպասում են, որ կառավարությունը հրապարակի կանոնակարգը։
Էրդողանը Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուից պահանջել է տեղեկություն այդ հարցով: Նախարարը շեշտել է, որ մեկ շաբաթվա մեջ կառավարությունը կհրապարակի կանոնակարգը։
2019 թ. մարտի 8-ին մահացել է Պոլսո հայոց 84-րդ պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանը, ինչից հետո պատրիարքական փոխանորդ է ընտրվել եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը։ Ավելի ուշ ստեղծվել է ընտրությունները կազմակերպող և համակարգող նախաձեռնող խումբ, որի նախագահ է դարձել Խոսրով Քոլեդավիթօղլուն։

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan met with Istanbul’s Armenian patriarchal locum tenens, Bishop Sahak Mashalian and Bedros Şirinoğlu, chairman of the board of trustees of the Holy Savior Armenian Hospital of Istanbul, Agos reported.
Erdogan was interested in the organization process of the election of an Armenian Patriarch, and in response Bishop Mashalian said they are waiting for the government to release the rules of procedure.
Erdogan required information from the Turkish interior minister on the matter. Minister Suleyman Soylu said the government will release the rules of procedure within a week.
Istanbul’s Armenian Patriarch Mesrob Mutafian died on March 8, 2019, at the age of 84. After which Bishop Mashalian was elected patriarchal locum tenens.