Թուրքիայի նախագահը հանդիպել է Պոլսո հայոց պատրիարքական փոխանորդի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել է Պոլսո հայոց պատրիարքական փոխանորդ, եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանի և Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է «Ակոս»-ը:
Թուրքիայի նախագահը Մաշալյանից հետաքրքրվել է Պոլսո պատրիարքի ընտրությունների կազմակերպման գործընթացով, ինչին ի պատասխան, Մաշալյանը նշել է, թե սպասում են, որ կառավարությունը հրապարակի կանոնակարգը։
Էրդողանը Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուից պահանջել է տեղեկություն այդ հարցով: Նախարարը շեշտել է, որ մեկ շաբաթվա մեջ կառավարությունը կհրապարակի կանոնակարգը։
2019 թ. մարտի 8-ին մահացել է Պոլսո հայոց 84-րդ պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանը, ինչից հետո պատրիարքական փոխանորդ է ընտրվել եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը։ Ավելի ուշ ստեղծվել է ընտրությունները կազմակերպող և համակարգող նախաձեռնող խումբ, որի նախագահ է դարձել Խոսրով Քոլեդավիթօղլուն։

Президент Турции встретился с Патриаршим викарием Константинополя
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретился с викарием Армянской патриархии Константинополя, епископом Сааком Машаляном и председателем Совета попечителей больницы Сурб Пркич Петросом Шириноглу.
Президент Турции поинтересовался у Машаляна процессом организации выборов Константинопольского патриарха, в ответ на что Машалян отметил, что они ждут, чтобы правительство опубликовало регламент.
Эрдоган потребовал от министра внутренних дел Турции Сулеймана Сойлу сведения по этому вопросу. Министр подчеркнул, что в течение недели правительство опубликует регламент.
8 марта 2019 года скончался 84-й армянский патриарх Константинополя Месроп Мутафян, после чего наместником патриарха был избран епископ Саак Машалян. Позднее была создана инициативная группа по организации и координации выборов, председателем которой стал Хосров Коледавитоглу.