Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է տեսակոնֆերանս անցկացնել «Էլարդ» ընկերության փորձագիտական խմբի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը Ամուլսարի հանքավայրում միջազգային փորձաքննություն իրականացրած «Էլարդ» ընկերության փորձագետների հետ տեսակոնֆերանս կանցկացնի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ջերմուկում բնակիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես որոշել եմ, որ «Էլարդ»-ի փորձագիտական խմբի հետ մենք ունենալու ենք սկայպ կոնֆերանս: Դրա ժամանակ մենք ասելու ենք, որ Հայաստանում մեծ բանավեճ կա, թե որն է ձեր եզրակացությունը, մի հատ դուք ձեր եզրակացությունը մեկնաբանեք: Այդ ամբողջ խոսակցությունը կտեսագրվի և կհրապարակվի: Ձևակերպեք հարցեր, որոնք ձեզ մոտ ծագում են, պետք լինի 2 ժամ կանենք այդ խորհրդակցությունը, պետք լինի 2 ու կես ժամ կանենք: Կլինի հանդիպումը, կտեսագրենք, կհրապարակենք, «Էլարդ»-ը թող ինքը  մեկնաբանի իր գրածը, իր եզրակացությունները, այդ գրածը կհրապարակենք և կխոսենք: Այդ խոսակցությունը ես ինքս կտանեմ և այնպես կտանեմ, որ վերջում հստակ պատասխաններ հնչեն, որպեսզի տարընթերցումների տեղիք չլինի»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ վարչապետ ընտրվելու օրվանից Ամուլսարի հարցը եղել է միակ հարցը, որի հետ կապված բոլոր նամակներն անձամբ կարդացել է: «Մեծ տրցակ է ձևավորվել, և ես անձամբ կարդացել եմ այդ ամենը: Որ ասում են ժողովրդի ձայնը լսեք, ժողովրդի ձայնը միշտ էլ լսվել է և հույս ունեմ գիտեք, որ այսօրվա Հայաստանում ժողովրդի ձայնը չի կարող չլսվել: Բայց, ես ի՞նչ եմ ասում: Ինչպես անցած տարի ես հայտարարել եմ՝ այս հարցի լուծումը կարող է լինել հենված Հայաստանի Հանրապետության հավասարակշռված շահի վրա:  Հիմա կա պնդում, որ ջուրը կեղտոտվելու է, օդը կեղտոտվելու է, հողը կեղտոտվելու է, աղմուկ է լինելու: Եթե պարզվի, որ այդպես է, հանքը չի կարող շահագործվել: Բայց, եթե պարզվի, որ այդպես չի, դա ուրիշ իրավիճակ է»,- ասաց Փաշինյանը:

Armenian PM to personally conduct videoconference with Amulsar environmental audit group
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. The Government of Armenia will hold a video conference with experts of ELARD – the company which conducted the environmental audit at Amulsar gold mine, PM Nikol Pashinyan told residents of Jermuk during a visit.
“I have decided that we will have a Skype conference with the ELAR expert group. We will tell them that there is a big debate in Armenia on what their conclusion is and they will interpret their conclusion. The entire conversation will be videotaped and published. Phrase the questions which you have, if needed we will hold the conversation for two hours, if required for two and a half. The meeting will take place, we will film it and publish it, let ELARD interpret their conclusion themselves, we will publish it and speak about it,” the PM said, adding that he will personally conduct the conversation in order to have clear answers and that no misinterpretations happen.
The PM added that since taking office Amulsar has been the only issue regarding which he has personally read all letters. “The people’s voice is always heard and I hope you know that in today’s Armenia the people’s voice can’t not be heard. As I have announced last year, the solution of this issue can be relied on the balanced interest of the Republic of Armenia. Now there is a claim that the water will be contaminated, air will be polluted, the soil will be contaminated, that there will be noise. If it turns out to be so, the mine cannot be operated. But if it turns out there it isn’t so, it is another situation,” Pashinyan said.