Աշոտ Ղուլյանը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահի հետ քննարկել է կրթական ոլորտին առնչվող հարցեր
Աշոտ Ղուլյանը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահի հետ քննարկել է
կրթական ոլորտին առնչվող հարցեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն օգոստոսի 14-ին ընդունել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) նախագահ Կարին Մարկիդեսին, ՀԱՀ փոխնախագահ Աշոտ Ղազարյանին և Արցախի ծրագրի ղեկավար Նոնա Պողոսյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է ՀԱՀ նորանշանակ նախագահին պաշտոնը ստանձնելու կապացությամբ և վստահություն հայտնել, որ համալսարանի և Արցախի իշխանությունների միջև նախորդ տարիներին ձևավորված համագործակցությունը շարունակաբար զարգանալու է:
Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է Արցախում կադրերի վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման, արցախցի ուսանողներին ժամանակակից կրթական մոդելներին մասնակից դառնալու հնարավորությունների ընձեռնման ուղղությամբ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կողմից իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կարին Մարկիդեսը նշել է, որ  հստակ պատկերացնում է, թե 21-րդ դարում համալսարանները ինչպիսի դերակատարություն պետք է ունենան հասարակության զարգացման գործում, և իր ջանքերը ներդնելու է Հայաստանում կրթության ոլորտի կատարելագործման հարցում ամերիկյան համալսարանի դերը ավելի ընդգծելու համար: Նա պատրաստակամություն է հայտնել՝ ընդլայնելու համալսարանի և Արցախի միջև առկա փոխգործակցությունը՝ ընդգրկելով նոր ուղղություններ:

Ашот Гулян с президентом Американского университета Армении обсудил вопросы образовательной сферы
14 августа председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял президента Американского университета Армении (AUA) Карин Маркидес, вице-президента АУА Ашота Казаряна и руководителя программы Арцаха Нону Погосян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС НКР, приветствуя гостей, глава парламента поздравил новоназначенного президента АУА со вступлением на должность и выразил уверенность, что сформированное в предыдущие годы сотрудничество между университетом и властями Арцаха будет последовательно развиваться и в дальнейшем.
Ашот Гулян подчеркнул важность работ, осуществляемых Американским университетом Армении в направлении переподготовки кадров и развития способностей арцахских студентов, предоставления арцахским студентам возможностей стать участниками современных образовательных моделей.
Выразив благодарность за прием, Карин Маркидес отметила, что четко представляет, какую роль должны играть университеты в 21-м веке в деле развития общества, и приложит все усилия для еще большей роли американского университета в вопросе совершенствования сферы образования в Армении. Она выразила готовность расширить взаимодействие между университетом и Арцахом, включив и новые направления.