Հուլիսի տվյալներով՝ Վրաստանի տուրիստական սեկտորը մինչեւ 60 մլն դոլարի վնաս Է կրել. Բախտաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի տուրիստական սեկտորը, հուլիս ամսվա տվյալներով, մինչեւ 60 մլն դոլարի վնաս Է կրել ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների հետ կապված իրադրության ֆոնին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն, խոստանալով, որ զբոսաշրջության հոսքի աճի դինամիկան կվերականգնվի:
Վրաստանի վիճակագրության տվյալներով՝ անցյալ տարի Վրաստան ժամանած յուրաքանչյուր հինգերորդ զբոսաշրջիկը (21 տոկոս) Ռուսաստանից Էր: Վրաստանն ընթացիկ տարվա ամռանը ռուս զբոսաշրջիկներին կորցրեց այն բանից հետո, երբ Թբիլիսիում անցկացվող բողոքի ակցիաների ֆոնին Ռուսաստանի ղեկավարությունը որոշում ընդունեց դադարեցնել ուղիղ չվերթերը Վրաստան: «Մեր կողմից արված քայլերը հիմք են տալիս հայտնելու, որ մենք անպայմանորեն կվերադարձնենք տուրիստական սեկտորի աճի այն դինամիկան, որն ունեինք: Հուլիսի տվյալներով, տուրիստական սեկտորը մինչեւ 60 մլն դոլարի վնաս Է կրել, սակայն հունիս ամսին շատ լավ թրենդ Է դիտվում Աջարիայի տարածաշրջանում, երբ անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ զբոսաշրջությունն աճել Է 40 տոկոսով»,-լրագրողներին հայտարարել Է վարչապետը. նրա խոսքը մեջբերում Է կառավարության մամուլի ծառայությունը: Կառավարության ղեկավարը նշել Է բոլոր այն գործարարներին աջակցելու կարեւորությունը, որոնք իրենց գործունեությունը ծավալել են տուրիստական սեկտորում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Грузии оценили ущерб от потери российских туристов
Туристический сектор Грузии, по данным на июль, потерпел ущерб до 60 миллионов долларов на фоне ситуации с российскими туристами, заявил премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе, пообещав, что динамика роста туристического потока будет восстановлена.
По данным грузинской статистики, в прошлом году каждый пятый турист в Грузии (21%) был из России. Грузия летом текущего года потеряла российских туристов после того, как на фоне акций протеста в Тбилиси российское руководство приняло решение приостановить прямые авиарейсы с Грузией,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Сделанные нами шаги дают основания сообщить, что мы обязательно вернем ту динамику роста в туристическом секторе, которую имели. По данным на июль, туристический сектор потерпел ущерб до 60 миллионов долларов, однако очень хороший тренд отмечается в июне в регионе Аджария, когда по сравнению с аналогичными данными прошлого года туризм вырос на 40%", - заявил премьер журналистам, его слова приводит пресс-служба правительства.
Глава правительства отметил важность поддержки всех бизнесменов, которые ведут свою деятельность в туристическом секторе.