Թուրքիան և ԱՄՆ-ն անվտանգ գոտու հարցում համաձայնության են եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև Սիրիայի հյուսիսում՝ Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում, անվտանգ գոտի ստեղծելու վերաբերյալ բանակցությունները ավարտվել են: Կողմերի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության մեջ նշված է, որ ԱՄՆ-ի հետ մասին անվտանգ գոտի ստեղծելու աշխատանքները համակարգելու և ղեկավարելու համար Թուրքիայում հնարավորինս կարճ ժամանակում պետք է ձևավորվի Համատեղ գործողությունների կենտրոնը: Կողմերը համաձայնության են եկել ամեն գնով այնպես անել, որ սիրիացի փախստականները վերադառնան իրենց հայրենիք:
Հայտարարության մեջ անվտանգ գոտու լայնության և երկարության մասին տեղեկություններ չեն հաղորդվում: Սակայն հայտնի է, որ կողմերը այդ հարցում ևս համաձայնության են եկել:
Սիրիայի հյուսիսում՝ Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում, անվտանգ գոտի ստեղծելու մասին 2013 թվականին առաջին անգամ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԱՄՆ-ում: Ըստ այդ ծրագրի՝ Սիրիայում տեղի ունեցող բախումների պատճառով երկիրը լքող սիրիացիների համար կստեղծվի մի տարածք, որտեղ կապահովվի նրանց անվտանգությունը: Այդ տարածքից պետք է հեռացվեն Քրդական աշխատավորական կուսակցության և մյուս նմանատիպ կազմավորումների զինյալները: Թուրքական կողմը նախապես պահանջում էր, որ անվտանգ գոտին ունենա 30-40 կմ լայնություն և 460 կմ երկարություն: Սակայն, աստիճանաբար զիջումների գնալով, պահանջում է 30-35 կմ լայնություն և մոտ 400 կմ երկարություն:
ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև անվտանգ գոտու թեմայով բանակցություններ տեղի են ունեցել հուլիսի 23-ին, երբ Թուրքիա էր ժամանել Սիրիայում ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրին: Այդ ժամանակ ամերիկյան կողմի՝ անվտանգ գոտու 5-14 կմ լայնություն ունենալու առաջարկը մերժվել էր Թուրքիայի կողմից: Անկարայում օգոստոսի 5-7-ը տեղի է ունեցել թուրք-ամերիկյան բանակցությունների երկրորդ փուլը:

Турция и США договорились о Зоне безопасности
Переговоры между Турцией и США о создании безопасной зоны на севере Сирии, в восточных районах реки Евфрат, завершились. Между сторонами достигнута договоренность.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкая газета Milliyet.
В распространенном Министерством обороны Турции заявлении отмечается, что для координации и руководства работ по созданию безопасной зоны с США в Турции в кратчайшие сроки должен быть сформирован Центр совместных действий. Стороны договорились любой ценой достичь того, чтобы сирийские беженцы вернулись на свою Родину.
В заявлении не сообщается о ширине и длине безопасной зоны. Однако известно, что стороны пришли к соглашению также и по этому вопросу.
О создании безопасной зоны в восточных районах реки Евфрат на севере Сирии президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган впервые заявил в 2013 году в США. Согласно этому плану, для сирийцев, покидающих страну из-за столкновений в Сирии, будет создана территория, на которой будет обеспечена их безопасность. С этой территории должны быть удалены боевики Рабочей партии Курдистана и других подобных формирований. Безопасная зона будет создана на территории 30 - 40 км в ширину и 460 км в длину.
Переговоры о зоне безопасности между США и Турцией состоялись 23 июля, когда в Турцию прибыл спецпредставитель США в Сирии Джеймс Джеффри. В то время предложение американской стороны о создании зоны безопасности шириной в 5 -14 км было отклонено со стороны Турции. В Анкаре 5 - 7 августа состоялся второй раунд турецко-американских переговоров.