Ընթացիկ տարվա հուլիսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ ուղևորահոսքն աճել է 16.7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա հուլիս ամսին ՀՀ երկու օդանավակայաններում ուղևորահոսքն ընդհանուր կազմել է 371,883 մարդ՝ 2018 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 16.7 տոկոսով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին «Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից, 2019թ. հուլիսին, 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, «Զվարթնոց»-ում ուղևորահոսքն ավելացել է 18.7 տոկոսով: Եթե 2018թ. հուլիսին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 300,674 ուղևոր, ապա 2019թ. հուլիսի ցուցանիշը կազմում է 356,934 ուղևոր:
2019 թվականի հուլիս ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 14,949 մարդ: 2018 թվականի նույն ամսվա 17,898 ուղևորահոսքի համեմատ նվազումը կազմել է 16.5 տոկոս:
Տարեսկզբից Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը կազմել է 1,692,494 մարդ, որը 11 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2019 թվականի հունվար- հուլիս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 7.7 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք-վայրէջքները:

В июле пассажиропоток увеличился на 16.7% по сравнению с июлем-2018
В июле текущего года пассажиропоток в двух аэропортах Армении составил 371.883 человека—превысив показатель июля-2018 на 16,7%.
Как  сообщили Арменпресс из пресс-службы ООО  Международные аэропорты «Армения», в а/порту  «Звартноц» в июле-2019 пассажиропоток увеличился  на 18,7% по сравнению с аналогичным периодом в 2018г. Если в июле-2018 услугами Международного аэропорта«Звартноц»воспользовались 300.674 пассажира, в июле-2019 этот показатель составил 356.934 пассажира.
В июле-2019 пассажиропоток в а/порту «Ширак» составил 14.949 человек. Снижение потока составило 16,5% по сравнению с показателем в том же месяце 2018 года (17 898 пассажиров).
С начала года пассажиропоток двух аэропортов Республики Армения составил 1 692 494 человека, что на 11% больше, чем за аналогичный месяц прошлого года.
В аэропортах «Звартноц» и «Ширак» в январе-июле 2019 года также наблюдалось увеличение взлетов-посадокна 7,7% по сравнению с июлем-2018.