Ջրանցքի մաքրման պայմանագիրը ստորագրվել է հանրապետությում չգտնվող անձի հետ.Դատախազություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված` «Ջրառ» ՓԲ ընկերությունում իրականացրած հաշվեքննության արդյունքների հիման վրա կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ պետական բաժնեմասով «Սևան-Հրազդան-Ջրառ ՓԲ ընկերության («Ջրառ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է նշված ընկերության իրավահաջորդը)` պատասխանատու կարգադրիչ կամ այլ կառավարչական գործառույթներ իրականացնող ծառայողի և ֆիզիկական անձի միջև 2017թ. մարտի 3-ին կնքվել է աշխատանքային պայմանագիր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից, դրանով հանձնարարվել է ֆիզիկական անձին մինչև 2017թ. ապրիլի 15-ը կատարել ջրանցքի մաքրման և նորոգման աշխատանքներ:
Մինչդեռ, ՀՀ ոստիկանությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն` նշված ֆիզիկական անձը ՀՀ Զվարթնոց սահմանային անցակետով 2017թ. հունվարի 4-ին մեկնել է հանրապետությունից և վերադարձել 2017թ. մարտի 20-ին՝ Բագրատաշեն սահմանային անցակետով:
Այսինքն, 03.03.2017թ. նշված անձը ՀՀ տարածքում չի գտնվել և չէր կարող նշված օրը պայմանագիր կնքել ու ստորագրել, ինչպես նաև չէր կարող 03.03.2017թ.-ից մինչև 20.03.2017թ. կատարել պայմանագրով սահմանված աշխատանքները, ինչը վկայում է, որ 03.03.2017թ. կնքված պայմանագրի տվյալները կեղծ են և իրականությանը չեն համապատասխանում:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված` մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելու կամ օգտագործելու հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ուսումնասիրությամբ և ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի հաշվեքննությամբ արձանագրված խախտումների և բացթողումների վերացման, հետագայում դրանց բացառման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու համար հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ ջրային կոմիտեի նախագահին:

Договор об очистке канала подписан с лицом, не находящимся в республике: прокуратура
В результате проведенного в ЗАО “Джрар” исследования, проведенного управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, выяснилось, что между ответственным распорядителем или служащим, осуществляющим другие управленческие функции по государственной доле ЗАО “Севан – Разданн - Джрар” (“Джрар” является правопреемником данной компании) и физическим лицом 3 марта 2017 г. был заключен трудовой договор.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ Генеральной прокуратуры РА, этим физическому лицу было поручено до 15 апреля 2017 года провести работы по очистке и ремонту канала.
Между тем, согласно информации, полученной из Полиции РА, указанное физическое лицо через пограничный пропускной пункт “Звартноц” 4-го января 2017 г. отбыло из республики и вернулось 20 марта 2017 г. через КПП Баграташен.
То есть 03.03.2017 г. указанное лицо на территории РА не находилось и не могло в указанный день подписать договор, а также не могло до 20.03.2017 г. выполнить работу, установленную договором, что свидетельствует о том, что 03.03.2017 г. данные заключенного договора ложные и не соответствуют действительности.
По результатам исследований в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 325 УК РА (подделка или использование документов группой лиц по предварительному сговору).
Следствие поручено Следственному комитету Армении.
Председателю Водного комитета РА был представлен отчет для расследования нарушений и упущений, зарегистрированных Генеральной прокуратурой РА, и для исправления нарушений и упущений, зафиксированных Счетной палатой РА.