ԱՄՆ 89 կոնգրեսական միացել են Արցախի ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորման համար պայքարին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի 89 անդամներ միացել են Արցախի ականազերծման ծրագրին հատկացվող ամերիկյան օգնությունը կրճատելու Թրամփի վարչակարգի փորձերի դեմ պայքարին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի պաշտոնական կայքը, կոնգրեսականները ստորագրել են դեմոկրատներ Բրեդ Շերմանի և Թիջեյ Կոքսի նախաձեռնած նամակը՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով բազմաթիվ մարդկային կյանքեր փրկող այդ ծրագրի շարունակմանը:
Շերմանի և Կոքսի նամակում կոչ է արվում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Մարկ Գրինին շարունակել Արցախի ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորումը:
«ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող՝ Արցախում ականազերծման ծրագիրը, որն իրականացվում է հարգանք վայելող HALO Trust կազմակերպության կողմից, ծառայում է որպես խոշոր ամերիկյան ներդրում ռազմավարական կարևորություն ունեցող տարածաշրջանի խաղաղության ու կայունության համար»,- նշել էր կոնգրեսական Շերմանը:
Իսկ Թիջեյ Կոքսն ընդգծել էր, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն պետք է կյանքի կոչի իր հանձնառությունը՝ հավելյալ ֆինանսավորում տրամադրելով HALO Trust-ին՝ ավարտելու կենսական նշանակություն ունեցող նախագիծը, ինչպես խոստացել էր Մարկ Գրինը: «Ես շարունակելու եմ աշխատանքն իմ երկկուսակցական գործընկերների հետ Կոնգրեսում, Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբում և HALO Trust-ում՝ ապահովելու դաշնային ֆինանսավորումը, որը թույլ կտա ունենալ ականներից զերծ Արցախ»,- ասել է Կոքսը:

89 конгрессменов США присоединились к борьбе за финансирование программы разминирования Арцаха
89 членов Конгресса США присоединились к борьбе против попыток администрации Трампа сократить американское содействие программе по разминированию Арцаха. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на официальный сайт комиссии Ай-Дат США, конгрессмены подписали письмо, инициированное демократами Брэдом Шерманом и Тиджеем Коксом, выразив свою поддержку продолжению этой программы, спасающей множество человеческих жизней.
В письме Шермана и Кокса содержится призыв к руководителю Агентства международного развития США Марку Грину продолжить финансирование программы разминирования Арцаха. “Финансируемая USAID программа разминирования в Арцахе, осуществляемая уважаемой организацией HALO Trust, служит крупным американским вкладом в обеспечение мира и стабильности в стратегически важном регионе”, - отмечает конгрессмен Шерман.
Тиджей Кокс подчеркнул, что USAID должен призвать к жизни свою приверженность, предоставив дополнительное финансирование HALO Trust для завершения жизненно важного проекта, как обещал Марк Грин.
“Я продолжу работу со своими двухпартийными коллегами в Конгрессе, комитете Ай Дата США и HALO Trust, чтобы обеспечить федеральное финансирование, которое позволит Арцаху быть свободным от мин”, - сказал Кокс.