ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատունը մեկնաբանել է Սոչիի օդանավակայանի հայ աշխատակիցները հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստան Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը՝ կապ հաստատելով Սոչիի միջազգային օդանավակայանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի տարբեր կողմերի հետ՝ տեղեկատվություն է ստացել հուլիսի 31-ին օդանավակայանի հայ աշխատակիցների այն հայտարարության վերաբերյալ, թե խտրականություն դրսևորելով նրանց ազատում են աշխատանքից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկանում են ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի պաշտոնական էջից:
Դեսպանատան հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ զրույցներ են տեղի ունեցել Սոչիի համապատասխան մարմինների, օդանավակայանի ղեկավարության, իրավիճակի մասնակից քաղաքացիների խմբի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Դեսպանությունը ստացել է տարբեր կողմերի պարզաբանումները, այդ թվում նաև՝ քաղաքացիների խմբի, տեղի հայ համայնքի և պատկան մարմինների կողմից։
Նշյալ հարցը գտնվում է դեսպանության ուշադրության կենտրոնում։
Երկու օր առաջ Սոչիի միջազգային օդանավակայանի ազգությամբ հայ աշխատակիցները հայտարարություն էին տարածել, որում ասված էր, որ օդանավակայանի ղեկավարությունը հայերի նկատմամբ խտրականություն է դրսևորում և արդեն երկրորդ տարին է, ինչ աշխատանքից ազատում են ազգությամբ հայ աշխատողներին:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը հարցում էր կատարել Սոչիի օդանավակայան, ինչին ի պատասխան հայազգի աշխատակիցների հայտարարությունում տեղ գտած մեղադրանքները հերքվել են: Օդանավակայանից էլ նշել են, որ օդանավակայանի անձնակազմը բազմազգ է, և կադրային քաղաքականությունը ընկերությունում համապատասխանում է Ռուսաստանի օրենսդրությանը:

Посольство Армении в РФ прокомментировало заявление армянских сотрудников аэропорта Сочи
Посольство Республики Армения в Российской Федерации, связавшись с различными сторонами ситуации вокруг Международного аэропорта Сочи, получило информацию о заявлении армянских сотрудников аэропорта 31 июля о том, что, проявляя дискриминацию, их увольняют с работы.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщается на официальной странице посольства Армении в РФ социальной сети Facebook.
В сообщении посольства говорится, что состоялись беседы с соответствующими органами Сочи, руководством аэропорта, группой граждан, участвующих в ситуации, и представителями армянской общины.
Посольство получило разъяснения разных сторон, в том числе и от группы граждан, местной армянской общины и соответствующих органов.
Данный вопрос находится в центре внимания посольства.
Два дня назад сотрудники Международного аэропорта Сочи, армяне по национальности, распространили заявление, в котором говорилось, что руководство аэропорта проявляет дискриминацию в отношении армян и уже второй год освобождает от работы работников-армян.
Армянская служба Радио “Свобода” провела опрос в аэропорту Сочи, обвинения армянских сотрудников были опровергнуты. В аэропорту отметили, что персонал аэропорта многонационален, и кадровая политика в компании соответствует российскому законодательству.