Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում քննիչի կողմից կատարվել է օրենսգրքով չնախատեսված գործողություն. ԲԴԽ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն դատական խորհուրդը հաղորդագրություն է տարածել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում իրականացված առգրավման, խուզարկո­ւ­թյան, ինչպես նաև աշխատասենյակի դուռը կնքելու և աշխատասենյակ մուտք գործելու հնարավորությունը սահմանափակելու իրավաչափության վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԲԴԽ հաղորդագրությունն ամբողջությամբ.
«Բարձրագույն դատական խորհուրդ է դիմել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը՝ հայտնելով նկա­տա­­ռումներ իր աշխատասենյակում իրականացված առգրավման, խուզարկո­ւ­թյան, ինչպես նաև աշխատասենյակի դուռը կնքելու և աշխատասենյակ մուտք գործելու հնարավորությունը սահմանափակելու իրավաչափության վերաբերյալ:
Նշված հարցերի կապակցությամբ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով Խորհուրդը 23.07.2019 թ. դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարին և 26.07.2019 թ. ստացել ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի պատասխանը:
Քննարկման առարկա դարձնելով ինչպես Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի հարցադրումները, այնպես էլ ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի պարզաբանումները` Բարձրագույն դատական խորհուրդը գտնում է, որ հիշյալ   քննչական գործողություններն իրականացնելիս քննիչի կողմից կատարվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով չնախատեսված գործողություն, այն է՝ կնքվել է դատավոր Դ. Գրիգորյանի աշխատասենյակի մուտքի դուռը, ինչով սահմանափակվել է վերջինիս մուտքն իր աշխատասենյակ:
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված է, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ   գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանն ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն:
Վերոգրյալի արձանագրմամբ Բարձրագույն դատական խորհուրդն իր մտահոգությունն է հայտնել վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հիշյալ գործողությունն իրականացնելու կապակցությամբ և միջնորդել ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ»:

В кабинете Давида Григоряна следователь совершил действие, не предусмотренное Кодексом: ВСС
Высший судебный совет распространил сообщение о конфискации, обыске в кабинете судьи суда общей юрисдикции первой инстанции Давида Григоряна, а также о правомерности опечатывания дверей кабинета и ограничения возможности входа в кабинет.
«Арменпресс» представляет сообщение ВСС полностью.
“В Высший судебный совет обратился судья суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Давид Григорян, выразив сомнения о правомерности обыска в его кабинете, конфискации, а также опечатывания дверей кабинета и ограничения возможности входа в кабинет.
С целью получения разъяснений по указанным вопросам совет 23.07.2019 г. обратился к исполняющему обязанности генерального прокурора РА и 26.07.2019 г. получил ответ и. о. генерального прокурора РА.
Сделав предметом обсуждения как вопросы судьи суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана Давида Григоряна, так и разъяснения и. о. генерального прокурора РА, Высший судебный совет считает, что при осуществлении упомянутых следственных действий следователем было совершено не предусмотренное уголовно-процессуальным кодексом РА действие, а именно: опечатывание дверей кабинета судьи Д. Григоряна, в результате чего был ограничен вход последнего в его кабинет.
По части 7 статьи 51 Конституционного закона РА “Судебный кодекс РА” установлено, что в рамках уголовного производства действия в отношении судьи совершаются, максимально обеспечивая тайну досудебного уголовного производства, уважение к авторитету и независимости судьи, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи.
Констатируя вышеизложенное, Высший судебный совет выразил свою озабоченность в связи с осуществлением упомянутого действия органом, осуществляющим производство, и ходатайствовал о принятии соответствующих мер, установленных законом”.