Բորիս Ջոնսոնի մեծ պապին Օսմանյան կայսրությունում անվանել են հայասեր և կրծքին դաջել՝ Արթին Քեմալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնն ստանձնած Բորիս Ջոնսոնի ազգությամբ թուրք մեծ պապին Օսմանյան կայսրությունում մեղադրել են հայերին պաշտպանելու մեջ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը մանրամասներ ներկայացրեց Ջոնսոնի մեծ պապի պատմությունից:
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի մոր պապը՝ Ալի Քեմալը, Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում եղել է հայտնի լրագրող և քաղաքական գործիչ, ով երիտթուրքերի կառավարման վերջում հանդես էր գալիս քննադատական դիրքերից և մամուլում հաճախ քննադատել է երիտթուրքական կառավարությանը: «Նրա այդ ակտիվությունը և հայկական թեմայի արծարծումը տեսանելի է դարձել 1918 թվականից հետո, երբ երիտթուրքերը հեռացել են իշխանությունից: Այդ ժամանակ Ալի Քեմալն ավելի ակտիվ էր քննադատում, նաև հանդես էր գալիս հոդվածներով»,- պատմեց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Երիտթուրքերի՝ իշխանությունից հեռանալուց հետո Քեմալն ընդգրկվել է նոր կառավարության կազմում, որն այն ժամանակ լիովին ենթարկվում էր Մեծ Բրիտանիային: «Ալի Քեմալն այդ ժամանակ զբաղեցնում է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը կարճ ժամանակահատվածով: Ավելի ուշ, երբ քեմալական շարժումը սկսվեց, որի հետևում կանգնած էին երիտթուրքերը, հիմնվում է Թուրքիայի Հանրապետությունը, քեմալականները ստեղծում են «անկախության դատարաններ», որոնք պետք է դատեին անցումային ընթացքում հակաերիտթուրքական դիրքորոշում ունեցող մարդկանց: Ալի Քեմալը ձերբակալվում է, իսկ երբ նրան ուղեկցում են Անկարա, որտեղ դատարանի առաջ պետք է կանգներ, ճանապարհին՝ նահանգներից մեկում, նահանգապետը ելույթով է հանդես գալիս և Ալի Քեմալին ներկայացնում որպես հայտնի հայասեր: Նահանգապետն անմիջապես նահանգապետարանի շենքի մոտ հավաքվածներին է հանձնում Ալի Քեմալին: Տեղում հավաքված ամբոխը Լինչի դատաստանի է ենթարկում Քեմալին և սպանելուց հետո էլ նրան բարձրացնում կախաղան»,- նշեց Մելքոնյանը:
Ըստ նրա՝ Ալի Քեմալը ներկայացվում էր իբրև հայամետ գործիչ, վերջինիս համար հայկական թեման երիտթուրքերին քննադատելու առիթներից մեկն էր, և նրան ներկայացնում էին որպես դավաճան, հայասեր:
«Այդ պատճառով Ալի Քեմալին անվանում էին Արթին, որը հայկական Հարություն անվան թուրքական տարբերակն է: Երբ Ալի Քեմալին ենթարկում են Լինչի դատաստանի և դին բարձրացնում կախաղան, ականատեսների հուշերում կա հետևյալ նկարագրությունը. նրանք տեսնում են, որ նախկին նախարարի կրծքին գրված է եղել Արթին Քեմալ, այսինքն` արդեն իսկ սպանված Քեմալի կրծքին, որպես հայերի նկատմամբ ատելության նշան, դաջում են «Արթին»»,- պատմեց թուրքագետը:
Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով՝ Բորիս Ջոնոսոնն Ալի Քեմալի աղջկա թոռն է: Երբ Ջոնսոնը տարիներ առաջ այցելել է Թուրքիա՝ այն հանգամանքը, որ նրա մեծ պապը եղել է թուրք, նախարար՝ շեշտվել է: «Բացասական մասերը հյուրընկալության ընթացքում դուրս են մնացել: 1918-22 թվականներին Ալի Քեմալը մոտ է եղել բրիտանական իշխանություններին, իսկ նրա աղջիկն ամուսնացել է բրիտանացու հետ»,- նշեց թուրքագետը:

Прадеда Бориса Джонсона в Османской империи называли армянофилом
Прадедушка Бориса Джонсона, вступившего в должность премьер-министра Великобритании, был турок, и его в Османской империи обвиняли в защите армян. В беседе с Арменпресс тюрколог Рубен Мелконян представил подробности истории прадедушки Джонсона.
По его словам, дед матери премьер-министра Великобритании Али Кемаль был известным журналистом и политиком в Османской империи. Он критиковал младотурок в средствах массовой информации в конце правления младотурок. «Его активность и поднятие армянской тематики стали очевидными после 1918 года, когда младотурки покинули власть. В то время Али Кемаль активно критиковал их, а также выступал со статьями в журналах», - сказал Рубен Мелконян.
После ухода младотурок Кемаль был включен в состав нового правительства, которое тогда полностью подчинялось Великобритании. Тогда Али Кемаль в течение короткого периода времени занимает пост министра внутренних дел. Позже, когда началось движение кемалистов, была основана Турецкая Республика, кемалисты создали «суды независимости», которые должны были судить людей, которые были антимладотурками в переходный период. Али Кемаля арестовывают, и когда его везут в Анкару, где он должен был предстать перед судом, в одной из провинций губернатор выступает с речью и представляет Али Кемаля как известного армянофила. Губернатор передает Али Кемаля собравшимся перед зданием муниципалитета людям. Толпа собравшихся на месте линчует Кемаля, а затем его тело вешают на виселице.
По словам Мелконяна, Али Кемаля представляли как проармянского деятеля, а армянский вопрос стал для него одной из причин критики младотурок, и его представляли как предателя, армянофила.
«Именно поэтому Али Кемаля называли «Артин» - турецкий вариант армянского имени «Арутюн». Когда Али Кемаль подвергается суду Линча, а затем его вешают на виселице, в воспоминаниях очевидцев есть следующее описание: они видят, что на теле экс-министра было написано Артин Кемаль, т.е. на трупе Кемаля в качестве знака ненависти в отношении армян ставят клеймо - Артин», - сказал тюрколог.
По словам Рубена Мелконяна, Борис Джонсон является внуком дочери Али Кемаля. Когда Джонсон посетил Турцию несколько лет назад, был подчеркнут тот факт, что его прадед был турецким министром. «Отрицательные стороны не были озвучены во время визита. В 1918-22 годах Али Кемаль был близок к британским властям, а его дочь вышла замуж за англичанина», - сказал тюрколог.