«responsAbility»-ն իրականացնում է 175 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գործարք` ներգրավելով Ամերիաբանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարական responsAbility Investments AG ընկերությունն իրականացնում է 175 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային ֆինանսավորմամբ ապահովված արժեթղթերի թողարկման գործարք` ուղղված զարգացող երկրներում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը: «Արմենպրես»-ին «Ամերիա բանկ»-ից տեղեկացնում են, որ ֆինանսավորման այս ձևը, միավորելով տարբեր ակտիվները մեկ ֆոնդում, ներդրողներին (արժեթղթեր ձեռք բերողներին) առաջարկում է եկամտաբեր և միաժամանակ ավանդական պարտքային և բաժնային ներդրումներից քիչ կախված, ընդհանուր տնտեսական զարգացմանը նպաստող ֆինանսական գործիք:
Որպես արժեթղթերի տեղաբաշխման կազմակերպիչ հանդես է գալիս JP Morgan ընկերությունը, իսկ հիմնական ներդրողներից մեկն է ԱՄՆ Օտարերկրյա մասնավոր ներդրումների կորպորացիան, որը տրամադրել է գործարքում ներգրավված մասնավոր ինստիտուցիոնալ ներդրումները մոբիլիզացնելու համար անհրաժեշտ օժանդակ կապիտալը:
«Այս գործարքը վկայում է, որ զարգացող երկրներում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորումն արագ զարգանում է և արդեն հասել է այն մակարդակին, երբ կարող է օգտվել կապիտալի հիմնական շուկաների ֆինանսավորման հնարավորություններից», – նշեց responsAbility ընկերության ֆինանսական հաստատությունների վարկավորման բաժնի համաղեկավար Թոմաս Մյուլերը:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ այս գործարքի միջոցով միանում ենք միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններ ֆինանսավորող բարձրակարգ կազմակերպությունների միջազգային թիմին: Մեզ համար պատիվ է մասնակցել կապիտալի համաշխարհային շուկաների մակարդակում իրականացվող այս նորարարական գործարքին, որում ներգրավված են այնպիսի խոշոր կազմակերպություններ, ինչպիսիք են responsAbility-ն, JP Morgan-ը և որպես ներդրող` ԱՄՆ Օտարերկրյա մասնավոր ներդրումների կորպորացիան և այլ բարձրակարգ ներդրողներ», – նշեց Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն և գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գևորգ Թառումյանը:
responsAbility Investments ընկերության մասին
responsAbility-ն զարգացող երկրներում ներդրումային ակտիվների կառավարման ոլորտի առաջատարներից է` 3 մլրդ ԱՄՆ դոլարի պորտֆելով: Ընկերությունը զանազան ներդրումային գործիքների միջոցով մասնավոր պարտքային և բաժնային ֆինանսավորում է տրամադրում 90 երկրներում գործող` ներառական բիզնես-մոդելներ ունեցող շուրջ 540 կազմակերպությունների: Հիմնադրվել է 2003 թ., գլխամասը գտնվում է Ցյուրիխում, տարածաշրջանային գրասենյակները` Բանգկոկում, Ժնևում, Հոնկոնգում, Լիմայում, Լյուքսեմբուրգում, Մումբայիում, Նայրոբիում, Օսլոյում ու Փարիզում:

YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. responsAbility Investments AG, the international impact asset manager headquartered in Switzerland, is launching a USD 175 m securitization of loans to SME-finance institutions in emerging markets. It allows investors to access a pool of assets that offers attractive market return, is less correlated to traditional public debt and equity investments and creates high development impact, Ameriabank CJSC told Armenpress.
The arranger and placement agent of the transaction is JP Morgan, while key investors in this blended finance vehicle include the Overseas Private Investment Corporation (OPIC), who provided the catalytic capital necessary to mobilize the private institutional investment in the deal.
“This securitization shows that the fast-growing microfinance and SME finance space in emerging markets has now reached a maturity that allows it to access financing from mainstream capital markets”, commented Thomas Müller, Co-Head Financial Institutions Debt at responsAbility.
“We are delighted to be part of global pool of quality microfinance and SME finance players, participating in an innovative, global capital markets transaction managed by responsAbility, arranged by JP Morgan, and invested in by OPIC and other high quality investors in pursuit of the Sustainable Development Goals”,commented Gevorg Tarumyan, CFO, Deputy General Director of Ameriabank.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions   in Armenia. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been providing a large package of innovative banking services since 2007. Now Ameriabank CJSC is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the leading bank in Armenia as measured by all key financial indicators (assets, liabilities, loans portfolio, net profit and equity) according to the 2018 year reportable data.
About responsAbility Investments AG
A leading asset manager for impact investments in emerging economies, responsAbility manages USD 3 billion of assets through a range of investment vehicles that provide private debt and private equity to some 540 companies with inclusive business models across 90 countries. Founded in 2003, the company is headquartered in Zurich, Switzerland, and has local offices in Bangkok, Geneva, Hong Kong, Lima, Luxembourg, Mumbai, Nairobi, Oslo and Paris.