Գալիք տարի սոցիալական ապահովության ոլորտին կտրամադրվի մոտ 487 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սոցիալական ապահովության ոլորտին 2020 թվականին կտրամադրվի շուրջ 486 մլրդ 905  մլն դրամ: Դա ներառում է նաև կենսաթոշակների արդեն հայտարարված բարձրացման գումարը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված՝ բնագավառի ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ քննարկմանը:
«Բյուջեի բացվածքը դեռ ամբողջությամբ հրապարակված չէ: Դրանից հետո մենք պատրաստ ենք նաև ծրագրերի ցուցանիշները համատեղ քննարկելու: Այս պահին միայն կարող ենք ասել, որ սոցիալական ոլորտին տրամադրվելու է շուրջ 486 մլրդ 905 մլն դրամ, որը նաեւ ներառում է կենսաթոշակների բարձրացման գումարը»,- ասաց Բաթոյանը:
Արդյունավետության բարձրացման նպատակով մի շարք ծրագրերը միավորվել են: Կարեւոր է համարվել տարեցներին, երեխաներին, հաշմանդամներին, կանանց վերաբերող ծրագրերի հասցեականությունը: Լուրջ բարեփոխումներ կլինեն համայնքների ներքո գործող սոցիալական ծառայությունների ոլորտում. դրանք կանցնեն նախարարության ենթակայության:
Մշակվել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքի ճանաչման մասին» օրենքի նախագիծ, որը, նախարարի հավաստմամբ, բնագավառը խորքային փոփոխության է ենթարկելու: Նրա հավաստմամբ՝ կարիքի գնահատման գործընթացն արդեն մեկնարկել է: Պատրաստվել է նաեւ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքի նախագիծ, որով հստակ սահմանվել են նրանց իրավունքները. դրույթներից մեկով լուծվում է տրանսպորտի եւ շինությունների ու այլ վայրերի մատչելիության խնդիրը: Օրենքի պահանջը չապահովելու համար նախատեսվել է տուգանք:
Զարուհի Բաթոյանը նշել է, որ նախարարության առաջնահերթություններից է նաեւ տարեցների խնամքի համայնքային ծառայությունների զարգացումը:

В следующем году на сфере соцобеспечения Армении будет выделено около 487 млрд драмов
Сфере социального обеспечения Армении в 2020 году будет выделено около 486 миллиардов 905 миллионов драмов. Сюда также входит сумма уже объявленного увеличения пенсий. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщила министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян в ходе обсуждения отраслевых финансовых ассигнований, предусмотренных проектом государственного бюджета на 2020 год в Постоянной комиссии НС Армении по здравоохранению и социальным вопросам.
«Дефицит бюджета еще полностью не опубликован. После этого мы также готовы вместе обсудить показатели проекта. В настоящее время мы можем сказать, что в социальную сферу будет направлено около 486 миллиардов 905 миллионов драмов, что также включает увеличение пенсий», - сказал он.
Ряд программ были объединены для повышения эффективности. В качестве важных программ были выделены те, которые касаются пожилых людей, детей, инвалидов и женщин. Серьезные реформы будут в сфере социальных услуг в общинах: они будут подчинены министерству.
Разработан законопроект «О признании нужд лиц с инвалидностью», который, по словам министра, внесет глубокие изменения в этой области. По ее словам, уже начался процесс оценки потребностей. Также подготовлен законопроект «О правах инвалидов», в котором четко установлены их права: одним из положений является проблема транспорта и доступа к зданиям и другим местам. Предусматривается штраф за несоблюдение закона.
Заруи Батоян отметила, что одним из приоритетов министерства является развитие общинных служб по уходу за пожилыми людьми.