Հայաստանի դրական դինամիկան ստեղծել է նոր հնարավորություններ համագործակցության համար. Տուսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ Հայաստանի դրական դինամիկան ստեղծել է նոր հնարավորություններ համագործակցության համար:
«Իմ այցելությունը փաստում է այն կարևորության, որը Եվրամիությունը վերագրում է Հայաստանի և տարածաշրջանի հետ մեր հարաբերություններին: Այսօրվա քննարկումները ընդգծեցին մեր գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը։ Սա հավակնոտ համաձայնագիր է, որը սատարում է Հայաստանի արդիականացմանը։ Եվրոպական միությունը կշարունակի տրամադրել տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակություն այս համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Դոնալդ Տուսկը:
Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին՝ Բրյուսելում: Այն արդեն վավերացրել է ԵՄ անդամ 14 պետություն և Հայաստանը:

Позитивная динамика Армении создала новые возможности для сотрудничества. Туск
Президент Европейского Совета Дональд Туск заявил на пресс-конференции после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, что позитивная динамика Армении создала новые возможности для сотрудничества.
«Мой визит подтверждает важность, которую Европейский союз придает нашим отношениям с Арменией и регионом. Сегодняшние обсуждения подчеркнули необходимость эффективной реализации нашего соглашения о партнерстве. Это амбициозное соглашение, которое поддерживает модернизацию Армении. Европейский союз продолжит оказывать техническую и финансовую помощь для реализации этого соглашения», - сказал Дональд Туск, передает «Арменпресс».
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве между Арменией и Европейским союзом было подписано в 2017 году, 24 ноября в Брюсселе. Его уже ратифицировали 14 стран-членов ЕС и Армения.