Հայաստանի դրական դինամիկան ստեղծել է նոր հնարավորություններ համագործակցության համար. Տուսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ Հայաստանի դրական դինամիկան ստեղծել է նոր հնարավորություններ համագործակցության համար:
«Իմ այցելությունը փաստում է այն կարևորության, որը Եվրամիությունը վերագրում է Հայաստանի և տարածաշրջանի հետ մեր հարաբերություններին: Այսօրվա քննարկումները ընդգծեցին մեր գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը։ Սա հավակնոտ համաձայնագիր է, որը սատարում է Հայաստանի արդիականացմանը։ Եվրոպական միությունը կշարունակի տրամադրել տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակություն այս համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Դոնալդ Տուսկը:
Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին՝ Բրյուսելում: Այն արդեն վավերացրել է ԵՄ անդամ 14 պետություն և Հայաստանը:

YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. President of the European Council Donald Tusk says Armenia’s positive dynamics has created new opportunities for cooperation.
“My visit proves the importance the European Union attaches to our relations with Armenia and the region. Today’s discussions highlighted the necessity of effective implementation of our partnership agreement. This is an ambitious agreement which supports Armenia’s modernization. The EU will continue providing technical and financial support for the implementation of this agreement”, Donald Tusk said during a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan.
Armenia and the EU signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) on November 24, 2017, in Brussels. The Agreement has already been ratified by Armenia and 14 EU member states.