Հայաստանցիների 92 տոկոսը բարձր է գնահատում ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանցիների 62%-ը դրական պատկերացում ունի Եվրոպական միության (ԵՄ) մասին, իսկ ազգաբնակչության 61%-ը վստահում է ԵՄ-ին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունից ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող  «EU NEIGHBOURS east» նախագիծը Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) վեց երկրում՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայի Հանրապետությունում և Ուկրաինայում անցկացրել է 2019թ. հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը:
Հարցումն անցկացվել է փետրվար-ապրիլին, որը հիմնված է յուրաքանչյուր երկրի համար 1000 մարդուց բաղկացած ներկայացուցչական ընտրանքի շրջանակում իրականացված դեմ առ դեմ հարցազրույցների վրա:
Հարցման արդյունքներով՝ 2018 թվականին ԵՄ-ի մասին դրական պատկերացում է ունեցել հայաստանցիների 48%-ը: ԵՄ-ի վերաբերյալ բացասական կարծիքներ ունեցողների թիվն ընդամենը 6% է կազմում:
Հայաստանցիների 92%-ը (12%-ով ավելի, քան՝ 2018թ.-ին) Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները լավ է գնահատում,  ինչն էապես գերազանցում է ԱլԳ տարածաշրջանային միջին ցուցանիշը՝ 67%:
Հայաստանցիների 71%-ն  իրազեկված է Եվրամիության կողմից երկրին ուղղված ֆինանսական աջակցության մասին: 2018 թվականին իրազեկվածությունը եղել է 2%-ով պակաս:   Եվրամիության կողմից երկրին ուղղված ֆինանսական աջակցության մասին տեղյակ 71 տոկոսի 2/3-ն այդ աջակցությունն արդյունավետ է գնահատում: Դա բարձր է 2016թ.-ին արձանագրված 62% ցուցանիշից, ինչպես նաև ԱլԳ տարածաշրջանային միջին ցուցանիշից, որը կազմում է 54%:
Ամենամյա հարցումներն անցկացվում են արդեն չորրորդ տարին, իսկ առաջին նմանատիպ ուսումնասիրությունն իրականացվել է 2016 թվականին: Վեց երկրի արդյունքները ներկայացված են ազգային հաշվետվություններում և համախմբված տարածաշրջանային զեկույցում:

92% of Armenians satisfied with relations with EU
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. 62% of Armenians have positive perception of the EU and 61% trust the EU.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the EU Delegation to Armenia, the EU-funded ‘EU NEIGHBOURS east’ project has conducted the 2019 opinion poll in the six countries of the Eastern Partnership (EaP) - Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine.
The survey took place between February and April 2019 and was based upon face-to-face interviews among a representative sample of 1,000 people per country. The annual surveys are now into their fourth year, with the first wave having been carried out in 2016. The results from the six countries are presented in national reports and a consolidated regional overview report.
Here below are the key findings in Armenia.
62% of Armenians have a positive image of the European Union (EU), compared to 48% in 2018. The number of persons with negative opinions of the EU is just 6%. · 92% of Armenians (up 12% on 2018) feel relations with the European Union are good - well ahead of the EaP regional average (67%). · 61% of people in Armenia trust the EU compared to 48% trusting in the Eurasian Economic Union (EEU). · 71% of Armenians (up 2% on 2018) are aware of the EU’s financial support to the country, and two thirds feel that EU support is effective (72% - up from 62% in 2016 and compared to a regional average of 54% in the EaP countries).