Մետաղի ջարդոնի արտահանման համար կսահմանվի 60 հազար դրամ պետական տուրք
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Հայաստանից, նաև ծագման երկրի սերտիֆիկատի առկայության դեպքում, մեկ տոննա մետաղի ջարդոնի արտահանման համար 60 հազար դրամ պետական տուրք սահմանելու մասին օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության կողմից ներկայացված «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին  օրենքի նախագիծն ընդունվեց ԱԺ հուլիսի 9-ի լիագումար նիստում քվեարկությամբ:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը ներկայացրել էր, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում փոփոխվել է պետական տուրքի չափը: Արտահանման համար նախագծով նախապես սահմանված բազային տուրքի չափով 80-պատիկը դառնում է 60-պատիկ: Երկրորդ փոփոխությամբ օրենքն ուժի մեջ է մտնելու 2019 թվականի սեպտեմբերի 10-ից։ Փոխնախարարը հիմնավորեց՝ համարել են, որ 80 հազար դրամ տուրքը չափազանց ծանր սահմանափակում է, և չի բերելու ոլորտի զարգացմանը:
Հին օրենքում առկա էր դրույթ, որով մետաղի ջարդոնը, եթե ծագում էր ՀՀ-ում, հնարավոր էր արտահանել առանց պետական տուրքի: Միջազգային ստանդարտներով մետաղի ջարդոնի ծագման ստուգումը տեղի է ունենում նրանով, որ եթե հավաքվել է այդ երկրում, ուրեմն նաև ծագում է այդ երկրում:
Ավանեսյանի խոսքով՝ առաջացել է խնդիր, որ անցյալ տարվա կեսերից չվերամշակված մետաղի ջարդոնի արտահանման ծավալները սկսել են աճել երկրաչափական պրոգրեսիայով: Այս տարվա առաջին 5 ամսում արդեն 8 000 տոննայից ավելի է արտահանվել: Նրա գնահատմամբ՝ դա ռիսկեր է ստեղծում մեր տնտեսավարողների՝ վերամշակողների և ոլորտի կայունության համար:

Для экспорта металлолома будет установлена госпошлина в 60 тысяч драмов
Национальное собрание РА приняло во втором чтении и полностью проект закона об установлении государственной пошлины в 60 тысяч драмов на экспорт 1 тонны металлолома при наличии сертификата страны происхождения.
Как сообщает «Арменпресс», представленный правительством законопроект О внесении изменений в Закон РА “О государственной пошлине” был принят голосованием на пленарном заседании НС 9 июля.
Замминистра экономики Аваг Аванесян представил, что в период с первого по второе чтение изменен размер государственной пошлины. Для экспорта 80-кратный размер предварительно установленной базовой пошлины становится 60-кратным. Во второй поправке закон вступит в силу с 10 сентября 2019 года. Замминистра обосновал, что пошлина в 80 тысяч драмов является крайне тяжелым ограничением, и не приведет к развитию сферы.
В старом законе было положение, согласно которому, если лом металла происходил из Армении, то его можно было экспортировать без государственной пошлины. Происхождение металлолома по международным стандартам устанавливается следующим фактом, если он собран в этой стране, значит имеет происхождение этой страны. По словам Аванесяна, возникла проблема, объемы экспорта металлолома, не переработанного с середины прошлого года, начали расти в геометрической прогрессии. За первые 5 месяцев текущего года уже экспортировано более 8 000 тонн. По его оценке, это создает риски для наших хозяйствующих субъектов-переработчиков и стабильности сферы.