Գործարկվեց Երևանի քաղաքապետարանի կողմից նախաձեռնած  «Ակտիվ քաղաքացի» էլեկտրոնային հարթակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:   «Ակտիվ քաղաքացի» (activecitizen.am) էլեկտրոնային հարթակը քաղաքացիներին հնարավորություն կտա Երևանի քաղաքապետարանի հետ կիսել իրենց գաղափարները, նոր նախագծերը, թե ինչպիսին քաղաքացիները կցանկանան տեսնել Երևանի ապագան:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանի քաղաքապետարանի գլխավոր մասնաշենքում հուլիսի 8-ի շնորհանդես-ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սերգեյ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ Երևանի քաղաքապետարանի բյուջեից հատկացվել է 500 միլիոն դրամ  activecitizen.am էլեկտրոնային հարթակում առաջարկված գաղափարների, ծրագրերի իրականացման համար:
«Մենք ստեղծում ենք հարթակ, որտեղ մեր քաղաքացիները գրանցվելուց հետո կկարողանան քաղաքապետարան ուղղել իրենց գաղափարները, ծրագրերը և նախագծերը, մենք դրանք մշակելու և տեղադրելու ենք հարթակում: Հենց հարթակում էլ մեր քաղաքացիները կատարելու են քվեարկություն: Այն նախագծերը, որոնք առավելագույն ձայները կստանան, կիրականացվեն Երևանի քաղաքապետարանի կողմից»,- ասաց Հարությունյանը:
Քաղաքապետի տեղակալը նշեց, որ ամեն ինչ արվել է, որպեսզի հարթակը լինի առավելագույնս ընկալելի և հեշտ;
« Դա գաղափարների փոխանցման մի հարթակ է, որը բխում է ուղիղ ժողովրդավարության գաղափարից: Այն եղել է նախընտրական մեր դրույթներից մեկը»,- ասաց Հարությունյանը:
Քաղաքապետի տեղակալը հավելեց, որ նախագծի առավելագույն արժեքը կարող է լինել 30 միլիոն դրամ:
«Գրանցումը նույնպես պարզ է` այստեղ ոչ-ոք չի կարող կեղծ անունով գրանցվել: Գրանցումն իրականացվում է նույնականացման քարտի միջոցով կամ սոցիալական քարտի համարով:
Կայքում հնարավորություն են ունենալու քվեարկելու այն մարդիկ, ովքեր օրենսդրորեն սահմանված իրավունք ունեն մասնակցելու Երևանի ՏԻՄ ընտրություններին: Իսկ նախագիծ կարող է ներկայացնել ցանկացած քաղաքացի»,- նշեց Հարությունյանը:
Հարթակի ստեղծումը  2019 թ. նախաձեռնել է Երևանի քաղաքապետարանը՝ քաղաքացիների հետ առավել արդյունավետ և սերտ կապն ապահովելու և մասնակցային կառավարում իրականացնելու նպատակով: Շնորհիվ «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակի՝ երևանցիները հնարավորություն ունեն քաղաքապետարանի հետ համատեղ բարելավելու իրենց բնակավայրը՝ ավելի հարմարավետ և գրավիչ դարձնելով մայրաքաղաքի կյանքը: Միևնույն ժամանակ, Երևանի քաղաքապետարանի համար առաջարկների այս հարթակը քաղաքացիներին հուզող խնդիրները հավաքելու համակարգ է և լուծումների միասնական որոնման միջոց:

Запущена инициированная мэрией Еревана электронная платформа “Активный гражданин”
“Активный гражданин”  (activecitizen.am) электронная площадка даст возможность гражданам поделиться с мэрией Еревана своими идеями, новыми проектами о том, каким граждане хотят видеть будущее Еревана. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 8 июля заявил заместитель мэра Еревана Сергей Арутюнян. Он отметил, что из бюджета мэрии Еревана для реализации идеи программы activecitizen.am на электронной платформе было выделено 500 млн драмов.
“Мы создаем платформу, на которую наши граждане после регистрации смогут направлять в мэрию свои идеи, программы и проекты, мы их будем разрабатываем и размещать на сайте. Именно на сайте наши граждане будут голосовать за них. Те проекты, которые получат наибольшее количество голосов, будут реализованы мэрией Еревана”, - сказал Арутюнян.
Заместитель мэра отметил, что было сделано все, чтобы платформа была максимально понятной и легкой. “Это платформа для передачи идей, которая вытекает прямо из идеи демократии. Это было одно из наших предвыборных положений”, - сказал Арутюнян.
Заместитель мэра добавил, что максимальная стоимость проекта может составить 30 млн драмов.
“Регистрация на сайте проста - здесь никто не сможет зарегистрироваться под псевдонимом.  Регистрация осуществляется посредством идентификационной карты или номера социальной карты. На сайте смогут голосовать те люди, которые имеют законодательно установленное право участвовать в выборах в органы местного самоуправления Еревана.
Создание платформы в 2019 году инициировала мэрия Еревана с целью обеспечения более эффективной и тесной связи с гражданами и осуществления управления самими участниками. Благодаря платформе “Активный гражданин”, жители Еревана получат возможность улучшить свое сотрудничество с муниципалитетом, делая город более комфортным и привлекательным. В то же время, платформа предложений для мэрии Еревана - это система сбора волнующих граждан проблем и единый поиск решений.