Բանակի սննդակարգում փոփոխություններ են սպասվում. ներդրվել է պիլոտային ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար այց էր կազմակերպել ՀՀ ՊՆ N զորամաս, որտեղ սննդի մատակարարումը պետք է կազմակերպի մասնավոր կազմակերպությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագիրը պիլոտային է և իրականացվելու է Հայաստանի 24 զորամասում: Մտահղացման հեղինակը «Մեդիտեք» ընկերությունն է, որի տնօրենը Անուշավան Խաչատրյանն է: «Ծրագիրը ՀՀ վարչապետին ներկայացրել ենք 2018 թվականին: Նրա կողմից հավանության արժանացավ, ինչից հետո անցանք բոլոր փուլերով՝ Կառավարության որոշում, տարբեր ուսումնասիրություններ, թույլտվություններ: 2019 թվականի փետրվարի 21-ին Կառավարությունը թույլ տվեց իրականացնել պիլոտային ծրագիրը: Սկզբնական փուլում սննդի մատակարարումը մեր կազմակերպությունն է կատարելու»,- ասաց Խաչատրյանը:
Ընդհանուր առմամբ «Մեդիտեք» ընկերությունը ծրագիրը պետք է իրականացնի 24 զորամասում, սակայն դեռևս 4-ում է արվել: Պայմանագիրը ստորագրվել է մայիսի 12-ին, իսկ գործընթացը սկսել է հունիսի 2-ից: «Քննարկումներ և աշխատանքային հանդիպումներ են եղել այս ոլորտի մասնագետների և ընկերությունների հետ, որոնք, իմ կարծիքով, կընդգրկվեն այս ծրագրում: Մեզ հետ 3 տարով պայմանագիր է կնքվել, համաձայն որի՝ պետք է հնարավորինս արագ սնունդը փոփոխենք ու բարելավենք, ճաշարաններն էլ վերանորոգենք»,- նշեց Խաչատրյանը և հավելեց, որ այն զորամասերի ճաշարանները, որոնք ոչ այնքան բարվոք վիճակում են, դեռ 3-4 ամիս կաշխատեն նույն շենքում, իսկ այդ ընթացքում կկառուցվեն նորերը:
«ՊՆ-ն որոշակի գումար է վճարում մեզ յուրաքանչյուր զինվորի համար։ Սակայն մենք էլ մեր կողմից ավելի քան 1.5 մլրդ ՀՀ դրամ գումար ենք ներդնելու ծրագրի իրականացման համար»,- ընդգծեց «Մեդիտեք» ընկերության տնօրենը:
ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար փոխգնդապետ Վահե Հակոբյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ իրենց զորամասում հունիսի 28-ից` սննդի մատակարարումն իրականացնում է մասնավոր ընկերությունը։ «Սննդի որակից զինվորները դժգոհ չեն, ճաշացանկում փոփոխություններ են արվել` աղցանների, մրգերի ու բանջարեղենի տեսականին է ավելացել»,- ասաց փոխգնդապետը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ կտա զորամասին` նա շեշտեց, որ բանակի ուսերից մի փոքր բեռ կընկնի, քանի որ գնումներով, պահեստավորումով և սննդի պահպանման պայմաններով զբաղվելու է պիլոտային ծրագրում ներգրավված ընկերությունը, այլ ոչ թե զորամասի անձնակազմը: Փոխգնդապետ Հակոբյանի պնդմամբ` վերահսկողությունը մնացել է նույնը, այսինքն` իրականացվելու է զորամասի կողմից, և զորամասն է սննդի որակի պատասխանատուն։
Նորակոչիկ Ռուբեն Սաֆարյանը, ով ընդամենը 3 օրվա ծառայող է, հասցրել է համտեսել մասնավոր կազմակերպության կողմից մատակարարվող ուտելիքները ու շատ գոհ է մնացել: «Ուտելիքը շատ համեղ է, սննդարար, գրեթե տան ուտելիքից չի տարբերվում: Ամեն ինչ էլ ուտում ենք՝ աղցաններ, ապուրներ, մսերի տեսականի»,- նշեց զինվորը:
Լրագրողները նույնպես համտեսեցին կազմակերպության կողմից մատակարարվող սնունդը` սպաս, խարչո, կոտլետ՝ մակարոնի հետ, խաշլամա, 2 տեսակի աղցան և բնական հյութ:

YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. Armenia’s defense ministry organized a visit for the media representatives to a military unit where the delivery of food should be organized by a private company.
The pilot project is going to be implemented in 24 military units of Armenia.
The author of the initiative is Meditech.
“We introduced the project to the Armenian Prime Minister in 2018. He approved it, after which we passed through all stages, such as government’s decision, various research and permissions. On February 21, 2019 the government allowed to implement the pilot project. At the initial stage the delivery of food should be carried out by our company”, Meditech company director Anushavan Khachatryan said.
The company should carry out the project in 24 military units, but the project has been implemented in 4 military units as of now. The contract was signed on May 12, but the process launched on June 2. “Discussions and working meetings were held with the specialists and companies of the field, which, I think, will be included in this program. We have signed a contract for a three-year term according to which we should change and improve the food as soon as possible and renovate the cafeterias”, he said. “The defense ministry pays certain money to us for each soldier. But we in our turn will invest over 1.5 billion drams for the implementation of the project”, he added.
Commander of the defense ministry’s N military unit, Lieutenant-Colonel Vahe Hakobyan told reporters that the food supply in their unit is being carried out by a private company starting from June 28. “Soldiers are satisfied with the quality of food, changes were made in the menu, there are more types of salads, fruits and vegetables”, he said, adding that the control is the same, in other words, will be carried out by the military unit as it is responsible for the quality of food.
Soldier Ruben Safaryan, who is serving just three days, already managed to taste the food supplied by the private companies and says he is very satisfied. “Food is very tasty, nutritious and almost doesn’t differ from the home-made dishes. We eat everything, salads, soups, types of meat”, he said.