ԱՄՆ-ում դատարանը Թրամփին թույլ չտվեց արգելապատ կառուցել Մեքսիկայի հետ սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սան Ֆրանցիսկոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) ԱՄՆ-ի Իններորդ օկրուգի վերաքննիչ դատարանը հուլիսի 3-ին որոշել Է ուժի մեջ թողնել ավելի վաղ կայացված վճիռները, որոնք արգելում են Պենտագոնի բյուջեից միջոցների տրամադրումը Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցման համար: Վճիռը հրապարակվել Է դատարանի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այն մերժել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի միջնորդությունը, որը փորձում Էր վիճարկել Կալիֆոռնիայի նահանգի Հյուսիսային օկրուգի դաշնային դատարանի որոշումները, որոնք կայացվել Էին մայիսին եւ հունիսին: Դրանցում ասված Էր, որԱՄՆ-ի վարչակազմը չի կարող Միացյալ Նահանգների պաշտպանական գերատեսչության բյուջեից միջոցներ ուղղորդել Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցման համար առանց ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի համաձայնության:
Այսպիսով, դաշնային դատարանը բավարարել Է մի քանի իրավապաշտպան կազմակերպությունների եւ ԱՄՆ-ի մի շարք նահանգների իշխանությունների հայցերը, որտեղ նահանգապետերը դեմոկրատներ են: Վերաքննիչ դատարանի վճռում նաեւ ընդգծված Է, որ այն որոշումները, որոնք վերաբերում են տվյալ միջոցների տրամադրմանը, պետք Է ընդունեն ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի օրենսդիրները: Միացյալ Նահանգների ղեկավարը ձգտում Է հիշյալ նպատակի համար մոտավորապես 2,5 միլիարդ դոլարի հատկացման հասնելու Պենտագոնի միջոցներից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Trump administration loses bid to lift bar on funds for border wall with Mexico
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. A federal appeals court on Wednesday refused to lift an injunction barring the Trump administration from using $2.5 billion intended for the fight against illegal narcotics to build a wall along the southern U.S. border with Mexico, Reuters reports.
The ruling was another setback in President Donald Trump’s effort to construct a border wall, one of his top promises in the 2016 presidential campaign. He pledged at the time that Mexico would pay for it.
“Congress did not appropriate money to build the border barriers defendants seek to build here,” a three-judge panel of the 9th U.S. Circuit Court of Appeals said in a 2-1 ruling.
Several states, including California, and organizations, including the Sierra Club and the Southern Border Communities Coalition, challenged the administration decision in two lawsuits.