Թբիլիսիում բախումների հետևանքով տուժածների և բերման ենթարկվածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ չկան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում հունիսի 20-ի լույս 21-ի գիշերը տեղի ունեցած բախումների հետևանքով տուժածների, ինչպես նաև բերման ենթարկվածների շրջանում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ չկան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունը:
Թբիլիսիի Ռուսթավելի պողոտայում բախումների հետևանքով 200-ից ավելի մարդ է տուժել, այդ թվում, ոստիկաններ, լրագրողներ: Տուժածներից 102-ը մնում են բժշկական հաստատություններում: Ինչպես հայտնել են վրացական ԶԼՄ-ները, բերման է ենթարկվել մի քանի տասնյակ մարդ:
Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորները հունիսի 20-ին խափանել են Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքները։ Ռուս պատգամավորների ներկայությունը միանշանակ չի ընդունվել Վրաստանի խորհրդարանականների կողմից, նրանք իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնել ռուս պատգամավորների մասնակցության առնչությամբ: Բողոքներն սկսվել են սկանդալից հետո՝ կապված Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի այցի հետ, որն զբաղեցնում է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարի պաշտոնը: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Մոսկվային է մեղադրել երկրի իրադրությունն ապակայունացնելու մեջ:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության անունից մեկնաբանություն է տարածել փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը: «Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովը, որի նիստի անցկացումը Թբիլիսիում ծրագրված էր երկար ժամանակ առաջ, ընդդիմության ռադիկալ մասն օգտագործեց այն բանի համար, որպեսզի անկարգություններ առաջացնի փողոցում»,- հայտարարել է Կարասինը: Նրա խոսքով, սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս վրացի քաղաքական գործիչների ռադիկալ մասի էմոցիոնալ վերաբերմունքը, որը «ամեն ինչ անում է, որպեսզի խանգարի Մոսկվայի և Թբիլիսիի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը»:

Среди пострадавших, в результате столкновений в Тбилиси, и подвергнутых приводу, граждан Армении нет
Среди пострадавших, в результате столкновений в Тбилиси, и подвергнутых приводу,
граждан Армении нет
Среди пострадавших в результате столкновений в ночь с 20 на 21 июня, а также подвергнутых приводу, граждан Армении нет. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба посольства Армении в Грузии.
В результате столкновений на проспекте Руставели в Тбилиси пострадали более 200 человек, в том числе полицейские и журналисты. 102 пострадавших остаются в медицинских учреждениях. Как сообщили грузинские СМИ, задержаны несколько десятков человек.
Депутаты парламента Грузии 20 июня сорвали работу Межпарламентской ассамблеи православия. Присутствие российских депутатов было неоднозначно воспринято парламентариями Грузии, они подняли свой голос протеста в связи с участием российских депутатов. Протесты начались после скандала в связи с визитом депутата Госдумы Сергея Гаврилова, который занимает пост главы Межпарламентской ассамблеи православия. Президент Грузии Саломе Зурабишвили обвинила Москву в дестабилизации ситуации в стране.
От имени МИД России комментарий распространил замминистра иностранных дел Григорий Карасин. “Межпарламентская ассамблея православия, проведение заседания которой в Тбилиси было запланировано задолго до этого, использовала радикальную часть оппозиции для того, чтобы вызвать на улице беспорядки ”, - заявил Карасин. По его словам, это еще раз показывает эмоциональное отношение радикальной части грузинских политиков, которая “делает все, чтобы помешать нормализации отношений между Москвой и Тбилиси”.