Եվրոպայի խորհուրդը վերահաստատում է ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին իրականացմանն օժանդակելու պատրաստակամությունը
Եվրոպայի խորհուրդը վերահաստատում է ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին
իրականացմանն օժանդակելու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի–Դրագոնիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև սերտ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ ժողովրդավարության զարգացման Հայաստանի օրակարգն առաջ մղելու գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ օրակարգում ներկայումս առաջնային նշանակություն ունեն դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումները: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ-ին՝ դրանք կյանքի կոչելու գործում օժանդակություն ցուցաբերելու գործնական քայլերի, այդ թվում՝ ԵԽ  բարձրաստիճան առաքելության անդամների Հայաստան այցելելու համար:
Գաբրիելա Բատաինի–Դրագոնին վարչապետին է փոխանցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի ջերմ ողջույններն ու պատրաստակամությունը՝ աջակցելու դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը: ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թ. Գործողությունների ծրագրին, որի պաշտոնական մեկնարկի արարողությունը կայացել է այսօր: Գաբրիելա Բատաինի–Դրագոնին վարչապետին է ներկայացրել ծրագրի ուղղությունները՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է սերտ համագործակցության տարբեր ուղղություններով Հայաստանի իշխանությունների նախաձեռնած բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ բարեփոխումների վերջնական նպատակը քաղաքացիների վստահության ձևավորումն ու ամրապնդումն է դատական համակարգի նկատմամբ: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է տարբեր ոլորտներում իրական փոփոխությունների հասնելը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի ընտրական համակարգի բարեփոխումներին, այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին և ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի այլ հարցերի:

CoE reaffirms readiness to support reforms initiated by Armenian Government
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia NIkol Pashinyan received the delegation led by Deputy Secretary General of the Council of Europe Gabriela Bataine-Dragoni on June 17.
As RAMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the PM highlighted the close cooperation between the Government of Armenia and the Council of Europe in various directions, including in the efforts of Armenia to develop democracy. Pashinyan noted that the key importance in that agenda is the reforms in the judicial system. Nikol Pashinyan thanked the CoE for assisting in bringing the reforms into life.
Gabriela Bataine-Dragoni conveyed to PM Pashinyan the warm greetings of CoE Secretary General Thorbjørn Jagland and his readiness to support the implementation of the judicial reforms. The CoE Deputy Secretary General referred to Armenia-CoE Action Plan 2019-2022, the official launch ceremony of which took place today. Gabriela Bataine-Dragoni presented to the PM the directions of the Action Plan, noting that the Council of Europe is ready for close cooperation with Armenia for bringing into life the reforms in different spheres initiated by the Government of Armenia.
The PM noted that the final goal of the reforms is achieving public trust towards the judicial system.
During the meeting the sides also referred to improving Armenia’s electoral code and other democratic  reforms.