Եվրոպայի խորհուրդը վերահաստատում է ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին իրականացմանն օժանդակելու պատրաստակամությունը
Եվրոպայի խորհուրդը վերահաստատում է ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին
իրականացմանն օժանդակելու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի–Դրագոնիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև սերտ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ ժողովրդավարության զարգացման Հայաստանի օրակարգն առաջ մղելու գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ օրակարգում ներկայումս առաջնային նշանակություն ունեն դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումները: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ-ին՝ դրանք կյանքի կոչելու գործում օժանդակություն ցուցաբերելու գործնական քայլերի, այդ թվում՝ ԵԽ  բարձրաստիճան առաքելության անդամների Հայաստան այցելելու համար:
Գաբրիելա Բատաինի–Դրագոնին վարչապետին է փոխանցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի ջերմ ողջույններն ու պատրաստակամությունը՝ աջակցելու դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը: ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թ. Գործողությունների ծրագրին, որի պաշտոնական մեկնարկի արարողությունը կայացել է այսօր: Գաբրիելա Բատաինի–Դրագոնին վարչապետին է ներկայացրել ծրագրի ուղղությունները՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է սերտ համագործակցության տարբեր ուղղություններով Հայաստանի իշխանությունների նախաձեռնած բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ բարեփոխումների վերջնական նպատակը քաղաքացիների վստահության ձևավորումն ու ամրապնդումն է դատական համակարգի նկատմամբ: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է տարբեր ոլորտներում իրական փոփոխությունների հասնելը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի ընտրական համակարգի բարեփոխումներին, այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին և ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի այլ հարցերի:

Совет Европы подтверждает готовность поддержать инициированную правительством Армении повестку реформ
Совет Европы подтверждает готовность поддержать инициированную правительством
Армении повестку реформ
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем генерального секретаря Совета Европы Габриэллой Баттаини-Драгони.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян подчеркнул важность более тесного сотрудничества между правительством Армении и Советом Европы в различных направлениях, в том числе в продвижении повестки развития демократии в Армении. Никол Пашинян отметил, что в этой повестке дня сейчас приоритетом являются реформы в судебно-правовой сфере. Глава правительства выразил благодарность Совету Европы за практические шаги по оказанию помощи в их реализации, в том числе за визит высокопоставленных представителей Совета Европы в Армению.
Габриэлла Баттаини-Драгони передала премьер-министру теплые приветствия и готовность генерального секретаря Совета Европы Турбьёрна Ягланда поддержать реформы судебно-правовой системы. Заместитель генерального секретаря Совета Европы коснулась Плана действий Армения-Совет Европы на 2019-2022 гг., официальная церемония старта которого состоялась сегодня. Габриэлла Баттаини-Драгони представила премьер-министру направления плана, отметив, что Совет Европы готов к тесному сотрудничеству в осуществлении инициированных властями Армении реформ в различных направлениях.
Премьер-министр подчеркнул, что конечной целью реформ является формирование и укрепление доверия граждан к судебной системе. По словам премьер-министра, цель правительства - добиться реальных изменений в разных сферах.
В ходе встречи собеседники также коснулись реформ в избирательной системе Армении, запланированных в этом направлении шагов и других вопросов повестки демократических реформ.