ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը և Էյ Թի Փի բարեգործական հիմնադրամը ազդարարել են Հայաստանում ծառերի եվրոպական պուրակի ստեղծման մասին
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը և Էյ Թի Փի բարեգործական հիմնադրամը ազդարարել են
Հայաստանում ծառերի եվրոպական պուրակի ստեղծման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը Էյ Թի Փի բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ Աշոցքի (Շիրակի մարզ) դահուկային սպորտի կենտրոնում հունիսի 16-ին իրականացրեց Եվրոպական ծառատունկ և ազդարարեց Հայաստանում իր տեսակի մեջ առաջին Ծառերի եվրոպական պուրակի  ստեղծման մասին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից, Աշոցքի (Շիրակի մարզ) դահուկային սպորտի կենտրոն ժամանելուն պես Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին ճեպազրույց ունեցավ լրագրողների հետ։ «Եվրոպական միությունն աջակցում է այն բնապահպանական կազմակերպություններին, որոնց նպատակն է դարձնել  Հայաստանն ավելի կանաչ։ Այսօր «Ծառատունկ Հայաստան» բարեգործական հիմնադրամի հետ դահուկասպորտի կենտրոնի հարևանությամբ գտնվող այս արահետում տնկելու ենք 90 ծառ։ Եվրոպական միությունն աջակցել ու աջակցում է Աշոցքին, որպեսզի ավելի շատ զբոսաշրջիկներ հյուրընկալվեն այստեղ։ Այս տարածքում տեղադրված տաղավարը, ձյան մաքրման մեքենան, դահուկավազքի արահետը մեր փոքրիկ լուման են Աշոցքի զարգացման ու բարգավաճման գործում։ Ծառերը, որոնք այսօր տնկելու ենք շատ ավելի են գեղեցկացնելու տարածքը, սակայն ծառեր տնկելն ու անտառներ պահպանելը միայն գեղեցության համար չէ. դա անհրաժեշտ է որպեսզի  բնական միջավայրն ավելի լավը լինի, հողում խոնավությունը պահպանվի։ Սրանք այն նպատակներն են, որոնք մենք արժանի ենք համարում օժանդակություն ցույց տալու տեսանկյունից»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց դեսպան Սվիտալսկին։
Միջոցառումը հերթական կարևոր  քայլն է Աշոցքում դահուկասահքի ներուժը, ինչպես նաև զբոսաշրջությունը զարգացնելու ճանապարհին։ «Եվրոպական միությունը հանձնառու և պատրաստակամ է խթանել տեղական համայքների զարգացումը, ինչպես նաև Աշոցքի՝ որպես դահուկասպորտի կենտրոնի զարգացումը»,- հավելեց ԵՄ դեսպանը։
Դեսպանի խոսքով Եվրամիության կողմից Հայաստանի հյուսիսային մարզերում՝ Շիրակում, Լոռիում ու Տավուշում իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում զբոսաշրջությունը կարևոր ուղղություններից է։ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է այս մեծածավալ ծրագիրը, իհարկե գործընթացը ժամանակ է պահանջում, պետք է համբերատար լինել արդյունքները տեսնելու համար։ Դեսպանը նշեց նաև, որ իրենք մեծ հույս են կապում երեք մարզերի մարզպետների հետ այն առումով, որ նրանք  կուղղորդեն, կոգեշնչեն, թե ինչպես առավել արդյունավետ ծախսել ծրագրի համար նախատեսված գումարը։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ  վերջին շրջանում Աշոցքում հաճախ են լավ իրադարձությունները դառնում հանդիպման առիթ, հույս հայտնեց, որ այս միտումը կշարունակվի։ Եվրոպական միության հետ նախարարությունն իրականացնում է տարբեր ծրագրեր, որոնք զբոսաշրջությունից բացի նաև գյուղատնտեսական ու փոքր և միջին ձեռնարկատիրության բաղադրիչներն ունեն։ «Հյուսիսային շրջանների երեք մարզպետները ներկայացրել են իրենց պատկերացումներն ու ծրագրերը, իսկ դրանք հավակնոտ են։ Կա ներքին զգացողություն, նույնիսկ վստահություն այս պահին արդեն, որ կկարողանանք մեր հյուսիսային երեք շրջաններում ծրագրերը արդյունավետ իրականացնել»,- նշեց Վաչե Տերտերյանը։
Ելույթով հանդես եկավ նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, ով մատնանշեց այն հանգամանքը, որ վերջին երկու-երեք այցելությունն Աշոցք պայմանավորված են դեսպան Սվիտալսկու նախաձեռնություններով, ինչը շատ կարևոր է իրենց համար, քանի որ Եվրամիության և դեսպանի նախաձեռնությունները հուշում են, որ Շիրակի մարզն ունի ներուժ, որի ճիշտ կիրառման արդյունքում առաջ կգան նոր լուծումներ՝ թե՛ զբոսաշրջային, թե՛ սպորտի և թե՛ առհասարակ մարզի զարգացման ոլորտում։ «Շատ հաճելի է  ծառատունկի նախաձեռնությունը. ես վստահ եմ, որ տարիներ հետո, երբ գանք այստեղ, այս ծառերը կխորհրդանշեն այն ջերմ մոտեցումը, որը Ձեր նախաձեռնությամբ այսօր կյանքի է կոչվում Աշոցքում ու Շիրակի մարզում»,- հավելեց մարզպետը։
Միջոցառման հյուրերի շարքում էր նաև Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, ով կարևորեց ոչ միայն այսօրվա միջոցառումը, այլ նաև ևս մեկ անգամ շեշտեց մեծ քաղաքների կողքին նման կենտրոնների գոյությունը.  «Եթե ճանապարհն էլ նորոգվի, Գյումրուց ընդամենը 20-25 րոպեում հնարավոր է հասնել այս կենտրոն, որտեղ հասանելի է դահուկային սպորտը»։ Քաղաքապետը նշեց, որ սա ավելի կակտիվացնի գյումրեցիների հոսքը դեպի Աշոցք։
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Գագիկ Սարգսյանը, ով հայտարարեց, որ  ֆեդերացիան մտադիր է Աշոցքի կենտրոնը դարձնել Հայաստանի դահուկային սպորտի և ձմեռային տուրիզմի ակադեմիա։
Հյուրերի ելույթներից հետո Էյ Թի Փի բարեգործական հիմնադրամի ծրագրերի համակարգող Արթուր Հարությունյանի գլխավորությամբ մասնագետները ցույց տվեցին ծառերը տնկելու ճիշտ եղանակը, ինչից հետո առաջին ծառը նոր պուրակում տնկեց Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։ Նրա օրինակին հետևեցին մյուս բարձրաստիճան հյուրերը։ Պուրակում տնկվեց 45 կեչի և 45 արոսենի։
Ծառատունկից հետո ԵՄ դեսպանի գլխավորությամբ կտրվեց տոնական ժապավենն ու ազդարարվեց Ծառերի եվրոպական պուրակի բացումը։

EU Delegation jointly with ATP announces opening of European Alley of Trees in Armenia
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. The Delegation of European Union to Armenia jointly with ATP has initiated European Tree Planting, as well as the first of its kind in Armenia - European Alley of Trees opening in Ashotsk Ski Centre on 16th June 2019 in Ashotsk (Shirak province). In the Alley of Trees 45 birch and 45 ash trees were planted, the EU Delegation to Armenia told Armenpress.
“The European Union supports environmental organizations which aim at making Armenia greener. We will plant 90 trees today with Armenia Tree Project on the path near Ski Centre. We, the European Union, have always supported and continue to support Ashotsk in order to host more tourists. Stand in this area, snow removal vehicle, ski trail are our small contribution to development of Ashotsk. Trees that will be planted today will beautify the area; the reason for planting trees and maintaining forests is not only for beauty, but for the better environment, better maintenance of soil moisture. For us these are the goals worth contribution” said EU Ambassador to Armenia Piotr Świtalski at his briefing with journalists upon arrival at Ashotsk Ski Centre. “The European Union is committed and willing to promote the development of local communities as well as the development of Ashotsk as a skiing center".
This event is another important step towards development of Ashotsk cross-country skiing potential and tourism. According to the EU Ambassador tourism is one of the most important fields within the framework of EU programs being implemented in the northern regions of Armenia - Shirak, Lori and Tavush. The government of Armenia has approved this large-scale project, but surely, the process requires some time, thus, patience is needed to see the results. Ambassador also mentioned that they have high hopes for the governors of three provinces that they will guide, motivate efficient spending of allocated money.
Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia Vache Terteryan noted that lately pleasant events in Ashotsk become a good opportunity to meet and expressed hope that this tendency will continue. Various programs in cooperation with the European Union focus on tourism but also have components on agriculture and small and medium-sized enterprises. “Governors of three northern regions have shared their ideas and programs, which are ambitious. There is an inner feeling, even confidence already now, that we will be able to effectively implement projects in our three northern regions”, said Vache Terteryan.
Governor of Shirak province Tigran Petrosyan also welcomed the participants, highlighting that the last two-three visits to Ashotsk were related to initiatives by EU Ambassador Świtalski. The initiatives crucial for the region, also hint that Shirak province has a potential, which if used efficiently  will bring new solutions in the fields of tourism, sport and overall development of the region “Tree planting is a very pleasant initiative, I am sure that years later when we come here, these trees will symbolize the warmth which you place behind your initiatives in Ashotsk, Shirak province”, the Governor added.
Mayor of Gyumri Samvel Balasanyan appreciated not only today's event, but also stressed the importance of building similar centers close to other big cities. "With renovated roads, it will take 20-25 minutes from Gyumri to reach this center, where skiing sport is available", the Mayor noted, adding that it will further help to activate the flow of Gyumri residents to Ashotsk.
Vice President of the Armenian Ski Federation Gagik Sargsyan also present at the event shared that the Federation is planning to turn the Ashotsk Center into a skiing and winter tourism Academy of Armenia.
After the speeches, the experts led by ATP program coordinator Arthur Harutyunyan demonstrated the tree planting rules. The first tree was planted by the European Union Ambassador to Armenia Piotr Świtalski. 45 birch and 45 ash trees were planted in the European Alley of Trees.
Following tree planting, ribbon cutting ceremony was held to mark the opening of the European Alley of Trees.