Վարչապետը Ռենե Ռուքեին է հանձնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր և Ալֆորվիլ քաղաքի նախկին քաղաքապետ Ռենե Ռուքեին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը նշել է, որ 1989 թվականից ի վեր պարոն Ռուքեն արդեն ավելի քան 30 անգամ եղել է Հայաստանում և Արցախում: «Սակայն այս այցելությունը Ձեզ համար առանձնահատուկ է: Այսօր ստանում եք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր և այսուհետ հանդիսանում եք ոչ միան մեր անվերապահ բարեկամը, այլ նաև համաքաղաքացին»,- նշել է վարչապետը և Ռենե Ռուքեին հանձնել ՀՀ անձնագիրը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է պարոն Ռուքեին և շնորհակալություն հայտնել նրան հայանպաստ գործունեության համար:
Ռենե Ռուքեն ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին բարձր գնահատանքի համար և նշել. «Մեծ պատիվ է Ձեր ձեռքից ստանալ Հայաստանի Հանրապետության անձնագիրը: Դեռևս 35 տարեկանից սկսել եմ խորհրդարանական գործունեությունս և եղել հայկական հարցի անվերապարհ ջատագովը, քանի որ Ալֆորվիլում մշտապես շփվել եմ հայերի հետ ու հայ ժողովրդին ընդունում եմ որպես հարազատ և բարեկամ»: Ռենե Ռուքեն վստահեցրել է, որ հետագա գործունեության ընթացքում ևս շարունակելու է հայանպաստ գործունեությունն ու նպաստելու հայ ժողովրդի հիմնախնդիրների բարձրաձայնմանն ու լուծմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնաահատում պարոն Ռուքեի գործունեությունն ու այս անձնագիրն այդ գնահատանքի արտացոլանքն է:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ:

YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received former member of the National Assembly of France and former mayor of Alfortville, René Rouquet, the PM’s Office told Armenpress.
Welcoming the guest PM Pashinyan said Mr. Rouquet visited Armenia and Artsakh for over 30 times since 1989. “But this visit is special for you. Today you receive a passport of the citizen of the Republic of Armenia and from now on you are not only our unconditional friend, but also fellow citizen”, the PM said and handed the Armenian passport to René Rouquet. Pashinyan congratulated Rouquet and thanked for his pro-Armenian activities.
In his turn René Rouquet thanked the PM for high appreciation and stated: “It’s a great honor to receive an Armenian passport from your hand. I have started my parliamentary activity at the age of 35 and has been an unconditional advocate of the Armenian Cause because I have always communicated with Armenians in Alfortville and consider the Armenian people as a relative and friend”. He assured that he will continue his pro-Armenian activities in the future and will contribute to raising and solving the issues of the Armenian people.
Pashinyan noted that Armenia highly appreciates Mr. Rouquet’s activities and this passport is the reflection of this appreciation.
At the meeting the sides also exchanged views on the further development of the Armenian-French brotherly ties.