Մանե Թանդիլյանն անընդունելի է համարում բյուջեի կատարողականի քննարկմանը զուգահեռ ԱԺ արտահերթ նիստի անցկացումը
Մանե Թանդիլյանն անընդունելի է համարում բյուջեի կատարողականի քննարկմանը
զուգահեռ ԱԺ արտահերթ նիստի անցկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանն ընդունելի չի համարում ԱԺ հանձնաժողովներում 2018-ի բյուջեի կատարման հաշվետվությունների քննարկմանը զուգահեռ կառավարության նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստի անցկացումը: «Արմենպրես»-ի  հաղորդմամբ՝ Թանդիլյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ արտահերթ նիստում իր ելույթում:
«ԱԺ-ում քննարկվում են 2018-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունները: Եվ արտահերթ նիստին զուգահեռաբար ընթանում են այդ քննարկումները: Դրա համար մենք ստիպված եղանք ընդհատել բյուջեի կատարման նախնական  քննարկումները՝ վազելու դահլիճ՝ արտահերթ նիստերին մասնակցելու»,-ասաց Թանդիլյանը:
Նա նշեց, որ հասկանում է որոշ օրենքների հրատապությունը, այդ թվում նաև Հարկային օրենսգրքի փոփոխության հրատապությունը, սակայն չի ընդունում այն, որ ընդհատվում է ԱԺ խորհրդի կողմից հաստատված ժամկետացանկը, որով նախատեսում էին կարևորագույն քննարկումներ: Թանդիլյանը խնդրեց, որ դա լինի վերջին անգամ, որ նման կարևորագույն օրենքների քննարկումներն անցկացվեն բյուջեի կատարողականի քննարկմանը զուգահեռ:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում քննարկվում էին 2018թ պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունների համար նախնական քննարկումները: ԱԺ արտահերթ նիստը գումարվել է կառավարության նախաձեռնությամբ: Օրակարգում են «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին, ՀՀ Հարկային օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին և մի շարք այլ օրենքների նախագծեր:

Мане Тандилян считает неприемлемым проведение внеочередного заседания НС параллельно обсуждению исполнения бюджета
Мане Тандилян считает неприемлемым проведение внеочередного заседания НС
параллельно обсуждению исполнения бюджета
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян не считает приемлемым проведение внеочередного заседания по инициативе правительства параллельно обсуждению отчетов об исполнении бюджета на 2018 год в комиссиях НС. Как передает «Арменпресс», это мнение Тандилян выразила в своем выступлении на внеочередном заседании НС Армении.
“В НС обсуждаются отчеты об исполнении государственного бюджета на 2018 год. И эти обсуждения проходят параллельно внеочередному заседанию. Поэтому мы вынуждены были прервать предварительные обсуждения исполнения бюджета, перейдя в зал для участия во внеочередных заседаниях”, - сказала Тандилян.
Она отметила, что понимает актуальность некоторых законов, в том числе и актуальность изменений в Налоговом кодексе, однако не принимает то, что прерывается утвержденный Советом НС график, по которому предусматривались важнейшие обсуждения. Тандилян попросила, чтобы это было в последний раз, чтобы обсуждения таких важнейших законов не проводились бы параллельно обсуждению исполнения бюджета.
В постоянных комиссиях НС обсуждались предварительные слушания годовых отчетов об исполнении государственного бюджета на 2018 год. Внеочередное заседание НС созвано по инициативе правительства. В повестке дня - законопроекты О внесении изменений в Закон “О нормативных правовых актах”, о внесении изменений в Кодекс об административных правонарушениях, О внесении дополнения и изменения в Налоговый кодекс РА и ряд других законов.