Կանադայում անտառային հրդեհների հետևանքով տարհանվել է 5 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Ալբերտա նահանգում անտառային հրդեհների պատճառով տարհանվել է 5 հազար մարդ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ CTV-ն տեղեկացնում է, որ հրդեհը տարածվել է 127 հազար հա տարածքում: Մարդիկ տարհանվել են մի քանի շրջաններում օդի աղտոտվածության և տեսանելիության նվազման հետևանքով:
Հրդեհի կանխման հարցերով պատասխանատու Սքոտ Էլիոտտի խոսքով, քամու ուղղության փոփոխությունը կարող է հանգեցնել կրակի տարածման հյուսիս և հյուսիսարևելյան ուղղությամբ:
Կրակը հանգցնելու գործընթացում ներգրավվել են 600 հրշեջ, 28 ուղղաթիռ, 8 հակահրդեհային ինքնաթիռ և այլ հատուկ տեխնիկա: Հրդեհի հետևանքով մի քանի ավտոճանապարհներ շարունակում են փակ մնալ:

Масштабные лесные пожары стали причиной эвакуации жителей Канады
Площадь лесных пожаров в районе города Хай Левел, что на севере провинции Альберта в Канаде, достигла 127 000 гектаров. Как передает Арменпресс, об этом сообщает  CTV.
Около 5 000 человек были эвакуированы из зоны бедствия. По словам руководителя по ликвидации пожара Скотта Элиотта, перемена ветра может привести к распространению огня в северном и северо-восточном направлениях. В тушении пожаров задействовано порядка 600 пожарных, 28 вертолетов, 8 противопожарных самолетов и дюжина наземной спецтехники. Несколько автодорог остаются закрытыми. Жители были также информированы об ухудшении качества воздуха и ограничении видимости в некоторых районах.