Չպետք է Ադրբեջանին թույլ տալ ֆուտբոլի հետևում թաքցնել մարդու իրավունքների ոտնահարումները. Amnesty International-ը՝ ԵԼ եզրափակիչը Բաքվում անցկացնելու մասին
Չպետք է Ադրբեջանին թույլ տալ ֆուտբոլի հետևում թաքցնել մարդու իրավունքների
ոտնահարումները. Amnesty International-ը՝ ԵԼ եզրափակիչը Բաքվում անցկացնելու
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունն ավելացրել է ճնշումն ՈՒԵՖԱ-ի վրա՝ Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղը Բաքվում անցկացնելու որոշման համար՝ հայտարարելով, որ չպետք է թույլ տալ Ադրբեջանին այդ երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարումները ֆուտբոլի հետևում թաքցնել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The Guardian պարբերականը:
Կազմակերպության՝ Միացյալ Թագավորության ծրագրերի տնօրեն Քեյթ Ալենն ընդգծել է, որ Ադրբեջանում շարունակվում են մարդու իրավունքների ոտնահարումները, լրագրողները, իրավապաշտպանները, բլոգերները ենթարկվում են հետապնդումների, իսկ անարդար դատական որոշումները շարունակում են սովորական երևույթ մնալ:
Նրա խոսքով՝ որոշ երկրների կառավարություններ շատ հաճախ են սկսել օգտագործել հեղինակավոր սպորտային միջոցառումները՝ ռեպրեսիվ քաղաքականությունից, մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերից շեղելու և թափանցիկ ու բաց լինելու տպավորություն ստեղծելու համար, իսկ Բաքվում Եվրոպայի լիգայի «Արսենալ»-«Չելսի» եզրափակիչ խաղը այդպիսի  վերջին դրսևորումն է:
Նշվում է նաև, որ ադրբեջանցի իրավապաշպանների խոսքերով Ադրբեջանում ավելի քան 150 մարդ քաղաքական դրդապատճառներով բանտում է, զանգվածային ձերբակալություններ են իրականացվում մեդիային լռեցնելու, ոչ կառավարական կազմակերպությունների նկատմամբ հաշվեհարդար տեսնելու համար:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ ՈՒԵՖԱ-ի հասցեին քննադատություններ են հնչում նաև նրա համար, որ երկրպագուների համար դժվար է Բաքու հասնելը, իսկ Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղի մասնակից թիմերի «Արսենալ»-ի և «Չելսի»-ի երկրպագուներին միասին ընդամենը 12 հազար տոմս է հատկացվել:
Կազմակերպության՝ Միացյալ Թագավորության տնօրենի հայտարարությունը հաջորդում է «Արսենալ»-ի հաղորդագրությանն այն մասին, որ  Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք եզրափակիչ խաղին:
Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ հանդիպումը կկայանա Բաքվում, մայիսի 29-ին: Եզրափակիչ խաղում միմյանց դեմ կմրցեն Լոնդոնը ներկայացնող երկու ակումբները՝ «Արսենալ»-ը և «Չելսի»-ն: «Արսենալ»-ը պաշտոնապես հաստատել է, որ Հենրիխ Մխիթարյանը թիմի հետ Բաքու չի մեկնի և չի մասնակցի Եվրոպայի լիգայի եզրափակչին:

Не нужно позволять Азербайджану скрывать за футболом нарушения прав человека: Amnesty International о ситуации вокруг Мхитаряна
Правозащитная организация “Amnesty International” усилила давление на УЕФА в связи с ситуацией вокруг полузащитника “Арсенала”и сборной Армении Генриха Мхитаряна, заявив, что не следует позволять Азербайджану скрывать за футболом нарушения прав человека в этой стране. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает The Guardian.
Директор программ Соединенного Королевства, Кейт Аллен подчеркнула, что в Азербайджане продолжаются нарушения прав человека, журналисты, правозащитники, блогеры подвергаются преследованиям, а несправедливые судебные решения продолжают оставаться обычным явлением.
По её словам, правительства некоторых стран очень часто начали использовать авторитетные спортивные мероприятия для того, чтобы отвлечь внимание от репрессивной политики, случаев нарушения прав человека и создать впечатление прозрачности и открытости, а финальная игра Лиги Европы “Арсенал” - “Челси” в Баку - это последнее проявление этой политики.
Отмечается также, что, по словам азербайджанских правозащитников, в Азербайджане более 150 человек находятся в тюрьме по политическим мотивам, проводятся массовые аресты, замалчиваются медиа, расправляются с неправительственными организациями.
Издание напоминает, что в адрес УЕФА звучит критика и по поводу того, что болельщикам трудно попасть в Баку, а болельщикам команд - участниц финального матча Лиги Европы “Арсенала” и “Челси” вместе было выделено всего 12 тысяч билетов.
Финальный матч Лиги Европы состоится 29-го мая в Баку. В финальном матче сыграют два клуба из Лондона – “Арсенал” и “Челси”. “Арсенал” официально подтвердил, что Генрих Мхитарян не поедет с командой в Баку и не примет участия в финале Лиги Европы.