Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի վարչապետի հետ
ՊԵԿԻՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների պալատում կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Չինաստանի վարչապետ Լի Քըցյանի հանդիպումը։ Ինչպես հաղորդում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցում էին Տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, Չինաստանում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարայանը, վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանը, վարչապետի օգնական Հրաչյա Թաշչյանը, վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը։
Չինական կողմից մասնակցում էին Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Տինգ Սյուեսյանգը, Կոմերցիայի նախարար Ճոնգ Շանը, Արտաքին գործերի փոխնախարարներ Լու Յուչընգը, Ցին Գանգը, Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը։
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ հանդիպումը լավ առիթ է համագործակցության հարցեր, հետագա ծրագրեր քննարկելու համար։
«Շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար։ Ասիական քաղակրթությունների երկխոսության համաժողովը շատ կարևոր է մեզ համար։ Այն շատ կարևոր նախաձեռնություն է։ Կայացավ համաժողովի բացումը, որը շատ տպավորիչ էր։ Այս համաժողովը լավ հնարավորություն է քննարկելու հետագա համագործության հարցերը։ Ես շատ ուրախ այդ հնարավորության, ձեզ հետ հանդիպելու համար։ Հայաստանն ու Չինաստանն ունեն ընդհանուր շահեր։ Ես կարծում եմ, որ այս այցելությունը նոր խթան կլինի աշխատելու այն ծրագրերի շուրջ, որոնցում ներկայացված են Հայաստանի ու Չինաստանի շահեր»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян встретился с премьер-министром Китая
В Палате народных представителей Китая состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и премьер-министра Китая Ли Кицяна. Как передает корреспондент Арменпресс, с армянской стороны во встрече приняли участие министр транспорта и информационных технологий АкопАршакян, посол Армении в Китае Сергей Манасараян, главный советник премьер-министра Арсен Гаспарян, помощник премьер-министра ГрачьяТашчян, пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян.
С китайской стороны приняли участие руководитель аппарата Центрального Комитета Коммунистической партии Тинг Сюэсянг, министр коммерции Чонг Шан, заместители министров иностранных дел Лу Ючэнг, Цин Ганг, Чрезвычайный и полномочный посол Китая в Армении Тянь Эрлонг.
Премьер-министр РА поблагодарил за теплый прием и отметил, что эта встреча - хороший повод для обсуждения вопросов сотрудничества и дальнейших программ.
“Я очень рад этой встрече. “Форум диалога азиатских цивилизаций” очень важен для нас. Это важная инициатива. Состоялось открытие Форума, оно было впечатляющим. Этот форум - хорошая возможность для обсуждения вопросов дальнейшего сотрудничества. Я очень рад этой возможности встретиться с Вами. У Армении и Китая общие интересы. Я думаю, что этот визит станет новым стимулом для работы над теми программами, в которых представлены интересы Армении и Китая”, - сказал Никол Пашинян.