Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի վարչապետի հետ
ՊԵԿԻՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների պալատում կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Չինաստանի վարչապետ Լի Քըցյանի հանդիպումը։ Ինչպես հաղորդում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցում էին Տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, Չինաստանում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարայանը, վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանը, վարչապետի օգնական Հրաչյա Թաշչյանը, վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը։
Չինական կողմից մասնակցում էին Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Տինգ Սյուեսյանգը, Կոմերցիայի նախարար Ճոնգ Շանը, Արտաքին գործերի փոխնախարարներ Լու Յուչընգը, Ցին Գանգը, Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը։
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ հանդիպումը լավ առիթ է համագործակցության հարցեր, հետագա ծրագրեր քննարկելու համար։
«Շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար։ Ասիական քաղակրթությունների երկխոսության համաժողովը շատ կարևոր է մեզ համար։ Այն շատ կարևոր նախաձեռնություն է։ Կայացավ համաժողովի բացումը, որը շատ տպավորիչ էր։ Այս համաժողովը լավ հնարավորություն է քննարկելու հետագա համագործության հարցերը։ Ես շատ ուրախ այդ հնարավորության, ձեզ հետ հանդիպելու համար։ Հայաստանն ու Չինաստանն ունեն ընդհանուր շահեր։ Ես կարծում եմ, որ այս այցելությունը նոր խթան կլինի աշխատելու այն ծրագրերի շուրջ, որոնցում ներկայացված են Հայաստանի ու Չինաստանի շահեր»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

BEIJING, MAY 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with Prime Minister of China Li Keqiang on the sidelines of his working visit in Beijing, Armenpress correspondent reports from the scene.
From the Armenian side the meeting was attended by minister of transport, communication and information technologies Hakob Arshakyan, Armenian Ambassador to China Sergey Manasaryan, PM’s chief advisor Arsen Gasparyan, PM’s assistant Hrachya Tashchyan and PM’s spokesperson Vladimir Karapetyan.
The Armenian PM thanked for the warm welcome and stated that the meeting is a good opportunity to discuss cooperation issues and future programs.
“I am very happy for this meeting. The Conference on Dialogue of Asian Civilizations is very important for us. It is a very important initiative. The opening ceremony of the Conference took place which was very impressive. This Conference is a good opportunity to discuss the future cooperation issues. I am very happy for this opportunity and the meeting with you. Armenia and China have common interests. I think this visit will contribute to working over the projects where the interests of Armenia and China are presented”, Nikol Pashinyan said.
Armenian PM Nikol Pashinyan arrived in China on a working visit to participate in the Conference on Dialogue of Asian Civilizations.