ՀՀ-ում ընդդիմադիր գործունեության համար որևէ սահմանափակում չկա. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը РБК-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր պաշտոնավորման մեկ տարվա ընթացքում ունեցած ամենամեծ ձեռքբերումներից է համարում այն հանգամանքը, որ Հայաստանը հիմա ժողովրդավարական երկիր է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը նման կարծիք է հայտնել ռուսական РБК հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում: «Անցած տարի դեկտեմբերին մենք ունեցանք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Այդ ընտրությունները մեր պատմության մեջ միակ խորհրդարանական ընտրություններն են, որի պաշտոնական արդյունքները չեն վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում: Սկսած 1995 թվականից, եթե անկեղծ լինենք, բոլոր ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են: Եթե մենք մեկ տարի առաջ մենք որևէ մեկին ասեինք, որ Հայաստանում հնարավոր են ժողովրդավարական ընտրություններ, ոչ ոք չէր հավատա»,- ասել է Փաշինյանը:
Հարցին՝ կա արդյոք ռեալ ընդդիմություն Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը, ՀՀ վարչապետը պատասխանել է. «Այո, իհարկե կա»
Հարցին՝ ինչպես է նրանց հետ շփվում, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է. «Մենք նրանց հետ նորմալ շփվում ենք: Մենք երբեմն բուռն բանավեճեր ենք ունենում, բայց դա նորմալ է ժողովրդավարական երկրի համար: Ես կարող եմ երաշխավորել, որ Հայաստանում ընդդիմադիր գործունեության համար չկա ոչ մի սահմանափակում: Հիմա Հայաստանում մամուլն ազատ է, քան երբևէ»:

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan finds one the greatest achievements of his 1-year in office that Armenia is now a democratic country.
“Last year in December we had early election of parliament,” Pashinyan says in an interview to the Russian RBK published today. “This election was the only parliamentary election in our history the results of which were not disputed in the Constitutional Court. Since 1995, frankly, all elections have been rigged. If one year ago we were to say to somebody that democratic elections are possible in Armenia, no one would believe it,” Pashinyan said.
Asked by the interviewer whether or not a true opposition for the Pashinyan government exists, the PM said: “Yes, of course”.
Asked about relations with the opposition, Pashinyan said: “We are in normal relations. Sometimes we have heated debates, but this is normal for a democratic country. I can guarantee that there are no restrictions for opposition activities in Armenia. Now the press in Armenia is freer than ever before,” he said.