Հայաստանն ակտիվացնում է միջազգային համագործակցությունը ապօրինի կերպով արտերկիր տարված ակտիվները վերադարձնելու ուղղությամբ
Հայաստանն ակտիվացնում է միջազգային համագործակցությունը ապօրինի  կերպով
արտերկիր տարված ակտիվները վերադարձնելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից ապօրինի արտերկիր տարված ակտիվները վերադարձնելու համար ակտիվ աշխատանքներ են տարվում մի շարք երկրների գործընկերների հետ համագործակցությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ի պատասխան  «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանի հարցին:
Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե  Հայաստանից դուրս տարված ակտիվների վերադարձի հետ կապված ի՞նչ գործողություններ են կատարվել, և ի՞նչ արդյունքներ են ակնկալվում:
«Սա իրավական գործընթաց է, որն ունի մասնավոր և ընդհանուր դրսևորում: Մասնավոր դրսևորումն այն է, որ յուրաքանչյուր քրեական գործի շրջանակներում գործի քննության առարկա է հանդիսանում պատճառված վնասը կամ այսպես կոչված հափշտակված գումարների շարժի պարզումը: Եվ երբ պարզվում է, որ որպես մեղադրյալ ներգրավվող կամ կասկածվող անձը համապատասխան հափշտակած գումարների արդյունքում նաև երկրից դուրս անշարժ, շարժական գույք կամ բանկային հաշիվներ ունի, ապա քրեադատավարական պարզ ընթացակարգեր են գործադրվում նախ դրանց շարժը պարզելու, տնօրինումը արգելադրելու, հետագայում վնասները վերականգնելու ուղղությամբ »
Դավթյանի վստահեցմամբ՝ ներկայում  ակտիվորեն իրականացվում են գործընթացն ավելի օպերատիվ, արդյունավետ և արագ դարձնելու քայլեր: Դատախազը կարևորեց ու շեշտեց նաև զուտ միջազգային համագործակցության ակտիվացումը: «Փորձ է արվում և ակտիվ աշխատանքներ են տարվում բոլորիս հայտնի երկրներում, որտեղ կարող են բանկային այդպիսի շարժեր լինել, այդ երկրների մեր գործընկերների հետ համագործակցությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ»,-ասաց նա:
Դավթյանի խոսքով՝ ունեն արդյունք: Միջազգային համագործակցության արդյունքում պարզել են դրսում գտնվող մեկ քրեական գործի տվյալներով  հանցագործության պատճառված վնաս:  Եվ այս պահի դրությամբ դեռ արդյունքն այն է, որ հնարավորություն են ունեցել արգելադրել դրա տնօրինումը:

Армения активизирует международное сотрудничество по возвращению незаконно вывезенных за рубеж активов
Армения активизирует международное сотрудничество по возвращению незаконно
вывезенных за рубеж активов
Ведутся работы по активизации сотрудничества с коллегами из ряда стран для возвращения активов, незаконно вывезенных за рубеж из Армении. Как передает «Арменпресс», об этом в НС сказал генпрокурор Армении Артур Давтян, отвечая на вопрос депутата от фракции “Мой шаг” Вагаршака Акопяна.
Депутат поинтересовался, какие действия предприняты в связи с возвращением активов, вывезенных за пределами Армении, и какие результаты ожидаются.
“Это правовой процесс, который имеет частное и общее проявление. Частным проявлением является то, что предметом рассмотрения дела в рамках каждого уголовного дела является причиненный ущерб или выяснение движения так называемых похищенных сумм. И когда выясняется, что привлекаемое в качестве обвиняемого или подозреваемое лицо в результате присвоенных сумм имеет также недвижимое, движимое имущество или банковские счета за пределами страны, то применяются простые уголовно-процессуальные процедуры для выяснения их движения, наложения ареста на распоряжение, восстановления в дальнейшем убытков”.
По заверению Давтяна, в настоящее время активно осуществляются шаги для организации более оперативного, эффективного и быстрого процесса. Прокурор подчеркнул важность и активизацию сугубо международного сотрудничества. “Делаются попытки и ведется активная работа для активизации сотрудничества с нашими партнерами из стран в где могут быть такие банковские движения”, - сказал он.
По словам Давтяна, у них уже есть результаты: в результате международного сотрудничества был выявлен ущерб, нанесенный преступлением по одному уголовному делу. И результат на данный момент в том, что у них есть возможность запретить распоряжаться активами.