Մայիսյան եռատոն. Հայ ժողովրդի կյանքում մայիսի 9-ը հաղթանակի և խաղաղության տոն է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովուրդը մայիսի 9-ին տոնում է եռատոնը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակը, Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանում ու Արցախում մայիսի 9-ին ծրագրված են մի շարք միջոցառումներ, որոնցով հարգանքի տուրք կմատուցեն ինչպես հաղթանակները կերտած ու անմահացած հայորդիների հիշատակին, այնպես էլ այն մարդկանց, ովքեր ապրում են մեր կողքին ու աճող սերնդին քաջության ու սխրանքի դասեր տալիս:
Արցախում նշում են Շուշիի ազատագրումն ու պատմական հաղթանակները
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս Արցախում տոնական միջոցառումներ են նախատեսված. քայլերթով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից բարձրաստիճան պաշտոնյաները, քաղաքացիները կշարժվեն դեպի հուշահամալիր: Այնտեղ ծաղիկներ կխոնարհեն, ծաղկեպսակ կդնեն՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Մեծ հայրենականում, Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակին: Շուշում ևս միջոցառումներ են նախատեսված, երեկոյան կլինի մեծ համերգ, որից հետո՝ հրավառություն: Արցախ է մեկնել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայերը կերտեցին նաև Հայրենականի հաղթանակը
Հայրենական պատերազմի տարբեր ռազմաճակատներում կռվել ու հաղթանակում իրենց ավանդն են ունեցել 600 հազար հայորդիներ: Հայ ազգը տվել է 4 մարշալ՝ Բաղրամյան, Բաբաջանյան, Խուդյակով (Խամփերյանց), Աղանով և ԽՍՀՄ-ի մեկ ծովակալ՝ Իսակով։ 70 հազար հայ մարտիկներ պարգևատրվել են մարտական շքանշաններով ու մեդալներով, 27 շարքային զինվոր դարձել է փառքի շքանշանակիր, 104 մարդ արժանացել է խորհրդային միության հերոսի կոչման: Նելսոն Ստեփանյանն արժանացել է Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի կոչմանը:
«Հարսանիք լեռներումը» թույլ տվեց Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթին ծածանել եռագույնը
Ուղիղ 27 տարի առաջ էլ մայիսի 9-ի առավոտյան հայկական ջոկատները հաջողությամբ ավարտեցին «Հարսանիք լեռներում» օպերացիան, որի արդյունքում ազատագրվեց հրաշագեղ Շուշին: Շուշիի ազատագրումն էլ բեկումնային դարձավ ղարաբաղյան պատերազմում և նախանշեց հետագա հաղթանակների ուղին: «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի արտասովոր անվանումը գալիս է նրանից, որ այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը անիրագործելի էր համարում Կոմանդոսի և Սամվել Բաբայանի ներկայացրած Շուշիի ազատագրման մարտական պլանը, կարծում էր, որ նման օպերացիա իրականացնելը դեռ վաղ է ու պետք է դրան լավ պատրաստվել: Նրանք որոշել էին` Շուշին գրավելուց հետո լեռներում Վազգեն Սարգսյանի հարսանիքը կազմակերպել. այդպես էլ օպերացիան ստացել է «Հարսանիք լեռներում» պայմանական անվանումը:
Ազատագրական գործողություններն իրականացվել են 4 ուղղությամբ միաժամանակյա հարձակումներով: Մայիսի  8-ի գիշերը` ժամը 2.30-ին` Քիրսի ռազմական դիրքերը գրավելուց և Լաչին-Շուշի ճանապարհը հսկողության տակ վերցնելուց հետո, հայկական զորքը մտնում է Շուշի, և մայիսյան հերթական լուսաբացին բերդաքաղաքի Սբ Ղազանչեցոց եկեղեցու ավերված գմբեթին արդեն ծածանվում էր հայոց հաղթական եռագույնը: Այն նորանկախ Հայաստանի պատմության ամենափառավոր էջերից է:
Բանակը՝ մերօրյա անվտանգության երաշխավոր
Մայիսի 9-ին նշվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակը պաշտոնապես ստեղծվել է 1992թ. մայիսի 5-ին, որով միավորվեցին դեռևս 1990թ. գործող անջատ ինքնապաշտպանական ռազմական միավորումները:

Майский тройной праздник: 9 Мая – праздник победы и мира в жизни армянского народа
9 мая – это день важных и славных побед  для всего армянства. Для нас это день тройного праздника: армянский народ празднует победу  в Великой Отечественной войне в 1945 году, освобождение Шуши, а также день рождения Армии обороны  Арцаха.
Как передает Арменпресс, в этот день в  Армении и Арцахе запланирован ряд мероприятий – мы  воздаем дань уважения памяти тех, кто завоевал эту победу, а также почтение тем, кто сегодня живет рядом с нами и дает молодому  поколению уроки храбрости и героизма.
Как  и каждый год, сегодня также намечены  праздничные мероприятия: высшие чиновники и граждане  пройдут от площади Возрождения в Степанакерте к мемориалу. Здесь будут возложены  цветы и венки – в память павших в Великой Отечественной и Арцахской войнах. В Шуши также пройдут праздничные мероприятия. Вечером состоится концерт и праздничный салют. В Арцах отбыл также премьер-министр Никол Пашинян.
Победу в  Великой Отечественной  одержал и армянский народ
На разных фронтах ВОВ  сражались и внесли немалую лепту в победу   600 тысяч сыновей и дочерей армянского народа. Армянский народ дал 4-х маршалов: Баграмяна, Бабаджаняна, Худякова (Хамперянц), Аганова и одного адмирала СССР – Исакова. 70 тысяч армянских воинов награждены боевыми орденами и медалями. 27 рядовых солдат стали кавалерами ордена Славы, 104 человека удостоились звания Героя Советского Союза.  Нельсон Степанян стал дважды Героем Советского Союза.
«Свадьба  в горах» позволила водрузить армянский триколор на куполе  храма Сурб Казанчецоц
Ровно 26 лет назад ранним утром 9 мая армянские отряды успешно завершили операцию «Свадьба в горах» и освободили прекрасный Шуши. Освобождение Шуши стало переломным моментом в карабахской войне, положившим начало дальнейшим победам. Название операции имеет свою историю: тогдашний  министр обороны Вазген Саркисян считал невыполнимым план взятия Шуши, представленный Коммандосом и Самвелом Бабаяном. Было решено: в случае взятия Шуши Вазген Саркисян женится, а свадьбу сыграют в этих горах.
Боевые действия по освобождению города велись в 4-х направлениях – одновременными атаками. Ночью 8 мая, в 2.30 часов, захватив кирсские позиции и взяв под контроль дорогу Лачин-Шуши, армянская армия вошла вШуши, и на рассвете победное знамя уже развевалось на куполе разрушенного храма Сурб Казанчецоц в славном  городе-крепости. Это одна из самых славных страниц истории Армении.
9 мая  отмечается также день рождения Армии обороны  Нагорно-Карабахской республики. Официально АО Арцаха была создана 5 мая 1992г. с ее созданием  действующие еще с 1990г. отдельные боевые отряды самообороны объединились в регулярную организацию.