Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 5-րդ մամուլի ասուլիսը տևողությամբ ու հարցերի քանակով գերազանցեց նախորդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփելու նպատակով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած մամուլի ասուլիսը տևեց հինգուկես ժամ` այդպիսով գերազանցելով նախորդ 4 ասուլիսներին իր տևողությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Փաշինյանը մայիսի 8-ին հրավիրված ասուլիսի սկզբում ներկայացրեց 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին, այնուհետև պատասխանեց 60-ից ավելի հարցերի:
Ասուլիսի ընթացքում վարչապետին տրված հարցերը վերաբերում էին Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության տարբեր ուղղություններին, երկրում ընթացքող դատաիրավական գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին, սահմանային լարվածությանը և մի շարք այլ թեմաների:
Նիկոլ Փաշինյանը ստիպված եղավ 10:30-ին սկսված մամուլի ասուլիսն ընդհատել միայն 16:00-ին, երբ նշեց, որ պետք է ուղևորվի Ազգային ժողով` մասնակցելու կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
Վարչապետը նշեց, որ մամուլի ասուլիսը դադարեցնելու ցանկություն չունի, սակայն ստիպված է:
«Սա էլ իմ երազանքի ասուլիսը չստացվեց, քանի որ պետք է Ազգային ժողովում մասնակցեմ հարցուպատասխանին: Իմ երազանքների ասուլիսն այն է, որ վերջին լրագրողն այստեղից դուրս գա, գնա, էլ մարդ չլինի, ես ամենավերջինը գնամ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ հաջորդ մամուլի ասուլիսները մարզերում անցկացնելու մտադրություն ունի, և հնարավոր է, որ առաջինը կայանա Շիրակի մարզում:

5-я пресс-конференция Пашинян длилась 5,5 часов, премьер ответил на более 60 вопросов
Пресс-конференция премьер-министра Армении Никола Пашиняна, посвященная подведению итогов года пребывания на должности главы правительства, длилась пять с половиной часов, превысив продолжительность предыдущих 4 пресс-конференций. Как сообщает Арменпресс, Пашинян на пресс-конференции 8 мая представил 100 фактов о Новой Армении, а затем ответил на более 60 вопросов.
В ходе пресс-конференции были озвучены вопросы, которые касались различных направлений внутренней и внешней политики Армении, судебных процессов в стране, переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, напряженности на границе и ряда других тем.
Николу Пашиняну пришлось остановить пресс-конференцию, которая началась в 10:30, только в 16:00, когда он отметил, что должен поехать в Национальное Собрание, чтобы принять участие в вопросе-ответе правительство-парламент.
«Эта пресс-конференция не стала пресс-конференцией моей мечты, потому что я должен поехать в Национальное Собрание. Пресс-конференция моей мечты будет такой, когда последний журналист выйдет отсюда, никого не останется, и я уйду последним», - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что планирует провести следующие пресс-конференции в областях и, возможно, первая из них пройдет в Ширакской области.