Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 5-րդ մամուլի ասուլիսը տևողությամբ ու հարցերի քանակով գերազանցեց նախորդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփելու նպատակով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած մամուլի ասուլիսը տևեց հինգուկես ժամ` այդպիսով գերազանցելով նախորդ 4 ասուլիսներին իր տևողությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Փաշինյանը մայիսի 8-ին հրավիրված ասուլիսի սկզբում ներկայացրեց 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին, այնուհետև պատասխանեց 60-ից ավելի հարցերի:
Ասուլիսի ընթացքում վարչապետին տրված հարցերը վերաբերում էին Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության տարբեր ուղղություններին, երկրում ընթացքող դատաիրավական գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին, սահմանային լարվածությանը և մի շարք այլ թեմաների:
Նիկոլ Փաշինյանը ստիպված եղավ 10:30-ին սկսված մամուլի ասուլիսն ընդհատել միայն 16:00-ին, երբ նշեց, որ պետք է ուղևորվի Ազգային ժողով` մասնակցելու կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
Վարչապետը նշեց, որ մամուլի ասուլիսը դադարեցնելու ցանկություն չունի, սակայն ստիպված է:
«Սա էլ իմ երազանքի ասուլիսը չստացվեց, քանի որ պետք է Ազգային ժողովում մասնակցեմ հարցուպատասխանին: Իմ երազանքների ասուլիսն այն է, որ վերջին լրագրողն այստեղից դուրս գա, գնա, էլ մարդ չլինի, ես ամենավերջինը գնամ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ հաջորդ մամուլի ասուլիսները մարզերում անցկացնելու մտադրություն ունի, և հնարավոր է, որ առաջինը կայանա Շիրակի մարզում:

YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The May 8 news conference of Prime Minister Nikol Pashinyan on his 1st year in office lasted an outstanding 5 hours 30 minutes, exceeding the Armenian leader’s previous 4 similar press briefings.
Pashinyan began the news conference by presented 100 reforms that have taken place during his term in office, and then answered more than 60 questions of reporters.
Journalists asked the Prime Minister about domestic and foreign policy, ongoing legal-judiciary issues, the NK conflict settlement negotiations, border tension and other topics.
The press conference began at 10:30 and only at 16:00 the Prime Minister left the venue in order to go to parliament for a Q&A with lawmakers.
He noted that he would’ve wanted the press conference to last longer.
“The press conference of my dreams would be when the last reporter would leave the venue, no one will be left except me,” he said.
He said he intends to organize future similar news conferences in provinces, Shirak being the likely first location.