Վարչապետ Փաշինյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ու Յուն-Գընին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի ակտիվ և արդյունավետ գործունեությունը մեր երկրում և մաղթել հաջողություններ հետագա աշխատանքում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-կորեական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում կապերի ընդլայնմամբ: Վարչապետը կարևորել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը և խնդրել Կորեայի Հանրապետության նախագահին փոխանցել Հայաստան այցելելու հրավերը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել սերտ համագործակցության համար և հավելել, որ իր երկրի կառավարությունը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացումը, ինչպես կառավարության, այնպես էլ խորհրդարանական մակարդակով: Ու Յուն-Գընը նշել է, որ վերջին տարիներին ակտիվորեն զարգանում է երկկողմ համագործակցությունը զբոսաշրջության և հումանիտար ոլորտներում: Նրա խոսքով՝ 2018 թվականին Հայաստան այցելած կորեացի զբոսաշրջիկների թիվը 2017-ի համեմատ կրկնապատկվել է՝ անցնելով 7 հազարը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը թևակոխել է նոր և կարևոր փուլ.  կառավարության նպատակն է երկրում իրականացնել տնտեսական հեղափոխություն: Գործադիրի ղեկավարը հետաքրքիր է համարել տնտեսության զարգացման Կորեայի փորձը և այդ ուղղությամբ ևս համագործակցության հույս հայտնել: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները նպաստում են նաև բիզնես միջավայրի բարելավմանը և հայ-կորեական տնտեսական համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու տեսանկյունից կարևորել բիզնես կապերի զարգացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:

Премьер-министр Пашинян провел прощальную встречу с послом Республики Корея в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Корея в Армении У Юн Гына, который завершает свою дипломатическую миссию в  нашей стране.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян высоко оценил активную и продуктивную деятельность посла в нашей стране и пожелал ему успехов в дальнейшей работе. Никол Пашинян подчеркнул важность продолжительного развития армяно-корейских отношений, подчеркнув, что правительство Армении заинтересовано в расширении связей в разных сферах. Премьер-министр подчеркнул важность организации взаимных визитов на высоком уровне и попросил передать президенту Республики Корея  приглашение посетить Армению.
Посол поблагодарил за тесное сотрудничество и добавил, что правительство его страны также придает большое значение развитию сотрудничества с Арменией как на правительственном, так и на парламентском уровне. У Юн Гын отметил, что в последние годы активно развивается двустороннее сотрудничество в туристической и гуманитарной сферах. По его словам, количество корейских туристов, посетивших Армению в 2018 году, удвоилось по сравнению с 2017 годом, превысив 7 тысяч.
Премьер-министр Пашинян отметил, что Армения вступила в новый и важный этап, и цель правительства - осуществить экономическую революцию в стране. Глава правительства посчитал интересным корейский опыт экономического развития и выразил надежду на дальнейшее сотрудничество в этом направлении. Никол Пашинян добавил, что осуществляемые в Армении демократические реформы также способствуют улучшению предпринимательской среды, и подчеркнул важность развития и расширения деловых связей с точки зрения придания нового импульса армяно-корейскому экономическому сотрудничеству.