Մխիթարյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի և Լոնդոնի «Արսենալ»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակում է Instagram-ում` շնորհակալություն հայտնելով այն երկրներին, որոնք ճանաչել են 20-րդ տարի առաջին մեծագույն ոճրագործությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Մխիթարյանը տեսանյութ է տեղադրել`հիշելով 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակը, օգտագործելով «Ոչ ժխտմանը» և «Մենք երբեք չեն մոռանա» հաշթագերը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923 թթ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի առաջին մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցը: Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասսայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը, Հարավային Ամերիկայի խոշորագույն կազմակերպություններից մեկի` ՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը և այլն:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ.: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես դատապարտել և ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետևյալ երկրները. Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդերլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Պարագվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձև), Վենեսուելա, Չիլի, Բոլիվիա, Կանադա, Վատիկան, Ավստրիա, Լյուքսեմբուրգ, Գերմանիա, Բրազիլիա, Դանիա, Չեխիա, Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգը, ԱՄՆ 50 նահանգներից 49-ը:

Мхитарян поблагодарил страны, признавшие геноцид армян
Полузащитник национальной сборной Армении по футболу и лондонского “Арсенала” - Генрих Мхитаряннаписал о Геноциде армян в Instagram, и выразив благодарность странам, признавшим первое величайшее преступление 20-говека.
Как передает Арменпресс, Мхитарян разместил видео в память 1,5 млн жертв, используя хештеги “Нет отрицанию” и “Мы никогда не забудем”.
Геноцид, осуществленный в отношении армян в 1915-1923 гг. Османской империей, был первым величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отмечают 104-ю годовщину Геноцида армян. Резня армянского населения, осуществленная в годы Первой мировой войны в Османской империи, названаГеноцидом армян. Резняосуществлялась младотурецким правительством в разных районах Османской империи. Факт Геноцида армян обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, резолюциями и решениями многочисленных Штатов и международных организаций. Есть огромное количество документов, квалифицирующих массовую резню армянского населения в 1915 году в Османской империи, как акт заранее запрограммированного и полностью осуществленного геноцида. Геноцид армян признали такие организации, как Совет Европы, Европарламент, несколько комиссий ООН, Всемирный Союз Церквей, парламент одной из крупнейших организаций Южной Америки-МЕРКОСУР и др.
Геноцид армян признали многие государства.Первым официально принял Уругвай в 1965 году.Резню армянского народа официально осудили и признали геноцидом, согласно международному праву, следующие страны: Франция, Италия, Бельгия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, Россия, Польша, Литва, Греция, Словакия, Кипр, Ливан, Уругвай, Парагвай, Аргентина (2 Закона, 5 резолюций), Венесуэла, Чили, Боливия, Канада, Ватикан, Австрия, Люксембург, Германия, Бразилия, Дания, Чехия, австралийский штат Новый Южный Уэльс, 49 из 50 штатов США.