Արցախը դրական է գնահատում հումանիտար հարցերի քննարկումը, թեպետ դրանց իրականցման հարցում թերահավատ է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Ստեփանակերտը դրական է գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից հումանիտար ոլորտի հետ կապված հարցերի քննարկումը: Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը վաղուց է հումանիտար առաջարկություններով հանդես եկել: Այլ հարց է, որ դրանք Ադրբեջանի կողմից անտեսվել են:
«Դրանք թույլ կտային ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը և խախտումների թիվը նվազեցնել: Մասնավորապես, սահմանից դիպուկահարների հետ քաշումը, ազգային, միջազգային, կրոնական տոն օրերին հրադադարի ռեժիմի խախտման բացառումը: Ադրբեջանն այդ ամենին որևէ ձևով չի արձագանքել, ավելին սաստկացրել է խախտումները»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը: Նա նշեց, որ իրենց կողմից առաջարկ է եղել բերքահավաքի ժամանակ հրադադարի ռեժիմը պահպանելու համար: Այնինչ, Ադրբեջանը բերքահավաքի ժամանակ հատուկ կրակում էր և այրում դաշտերը, չնայած, որ բազմիցս քամու հետևանքով այդ կրակը տեղափոխվում էր նաև Ադրբեջանի տարածք:
«Մենք բազմիցս դրա մասին բարձրաձայնել ենք ոչ միայն համանախագահներին, այլև այլ միջազգային կազմակերպություններին, որպեսզի հարցին ինչ-որ ձևով լուծում տրվի, սակայն ապարդյուն է եղել, որովհետև Բաքուն ոչ մի ընդառաջ քայլ չի արել: Հիմա եթե կա հնարավորություն իրականացնելու որևէ ծրագիր այս ուղղությամբ, ապա դրական է, բայց իմանալով Ադրբեջանին, մի քիչ թերահավատ ենք: Չնայած դա չի նշանակում, որ չպետք է փորձել»,-ասաց  Դավիթ Բաբայան:
Անկախ ամեն ինչից՝ Դավիթ Բաբայանը վստահ է, որ խաղաղության և կայունության պահպանման միակ բանալին հայկական ուժեղ բանակ, համախմբված հասարակություն ունենալն է:
Մոսկվայում ապրիլի 15-ին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ կայացել է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի, Էլմար Մամեդյարովի և Սերգեյ Լավրովի աշխատանքային հանդիպումը, որին նաև մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը: Հանդիպման արդյունքներով համատեղ հայտարարություն է ընդունվել, որում հայտնել են շահագրգռություն հակամարտության գոտում իրադրության հետագա կայունացման ուղղությամբ, մասնավորապես գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակաշրջանում: Պայմանավորվել են փոխադարձության հիման վրա միջոցներ ձեռնարկել թույլատրելու կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների այցերը: Նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել գործնական միջոցներ ձեռնարկել մարդկանց միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ, այդ թվում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունների միջոցով:

Artsakh positively assesses discussion of humanitarian issues, although is skeptical over their implementation
Artsakh positively assesses discussion of humanitarian issues, although is skeptical over their
implementation
STEPANAKERT, APRIL 16, ARMENPRESS. Official Stepanakert positively assesses the discussion of issues relating to the humanitarian field by the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Artsakh President’s spokesperson Davit Babayan told Armenpress, stating that official Stepanakert has presented humanitarian proposals long ago. It’s another matter that they have been ignored by Azerbaijan.
“They would allow to strengthen the ceasefire regime and reduce the number of violations. In particular, the withdrawal of snipers from the border, the exclusion of ceasefire violations during national, international and religious holidays. Azerbaijan hasn’t reacted to this in any way, moreover, it further aggravated the violations”, Davit Babayan said. He added that they have made a proposal to maintain the ceasefire regime during the harvest. Whereas, Azerbaijan was firing shots especially during the harvest, firing the fields, although there have been many cases when these fires spread to the Azerbaijani territory due to wind.
“We have raised this issue many times both to the co-chairs and other international organizations in order to give solution to this issue, but no result was achieved because Baku hasn’t taken any step forward. But now if there is any chance to implement any program on this direction, that’s positive, but knowing Azerbaijan quite well, we are a little skeptical. However, this doesn’t mean that one should not try”, Davit Babayan said.
Regardless of everything, the Artsakh presidential spokesperson is confident that the only way for maintaining peace and stability is to have strong Armenian army and united society.
On 15 April, the Foreign Ministers of Russia, Azerbaijan, and Armenia – Sergey Lavrov, Elmar Mammadyarov, and Zohrab Mnatsakanyan – held a working meeting in Moscow at the initiative of the Russian side. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Andrew Schofer of the United States of America, and Stéphane Visconti of France), as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, joined the meeting. A joint statement was adopted following the meeting. The Foreign Ministers emphasized their interest in the further stabilization of the situation in the conflict zone, in particular during agricultural activities. They also agreed to take measures, on a mutual basis, to allow families to have access to their relatives held in custody in the respective detention centers of the parties. The Ministers expressed their willingness to start concrete work on establishing contacts between people, including through mutual visits of media representatives.