Հրապարակվել են առաջին լուսանկարները Փարիզի Աստվածամոր տաճարից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրդեհ Է տեղի ունեցել Փարիզի Աստվածամոր տաճարում: Դրա հետեւանքով փլվել Է սայրաձողը, լուրջ վնասներ Է ստացել կրող կառուցատարրը: Հրդեհը մարել են մի քանի ժամ, կրակը հաջողվել Է կանգնեցնել միայն ապրիլի 16-ի առավոտյան դեմ: Գործողությանը մասնակցել Է շուրջ 400 հրշեջ, նրանցից առնվազն մեկը տուժել Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հրդեհի պատճառն առայժմ պարզ չԷ: Տաճարի մի մասը փակված Է փայտամածով: Հնարավոր Է, բռնկումն սկսվել Է վերականգման աշխատանքների ժամանակ անվտանգության տեխնիկայի խախտման պատճառով: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանունել Մակրոնը տիկնոջ հետ տաճար Է մտել, երբ առաստաղից տակավին կայծեր Էին թափվում: Նա շնորհակալություն Է հայտնել հրշեջներին եւ խոստացել որ մայրաքաղաքի կարեւորագույն տեսարժան վայրերից մեկը կվերականգնվի: Ամբողջ աշխարհից քաղաքական գործիչներն իրենց ցավակցությունն են հայտնում Ֆրանսիայի ղեկավարությանը: Սոցիալական ցանցերի օգտատերերը քննարկում են պատահարը եւ գրում, որ ապրիլի 15-ը դարձավ ոչ միայն երկրի, այլեւ աշխարհի պատմության վատթարագույն օրերից մեկը, հաղորդել ՌԻԱ Նովոստին:

Опубликованы первые фотографии из собора Парижской Богоматери
В Париже произошел пожар в соборе Парижской Богоматери. В результате обрушился шпиль, серьезные повреждения получила несущая конструкция.
Огонь тушили несколько часов, остановить пламя удалось только к утру вторника. В операции принимали участие порядка 400 пожарных, как минимум один из них пострадал.
Причина пожара пока остается неясной. Часть собора была закрыта лесами. Возможно, возгорание началось из-за нарушения техники безопасности во время реставрационных работ,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Президент Франции Эммануэль Макрон вместе с супругой вошли в собор, когда с потолка еще сыпались искры. Он поблагодарил пожарных и пообещал, что одна из важнейших культурных достопримечательностей столицы будет восстановлена.
Политики со всего мира шлют руководству Франции свои соболезнования. Пользователи социальных сетей обсуждают случившееся и пишут, что 15 апреля стал одним из худших дней в истории не только страны, но и мира.