Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցում Է «ԱտոմԷքսպո-2019» 11-րդ միջազգային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 15-ին Սոչիում տեղի Է ունեցել «ԱտոմԷքսպո-2019» 11-րդ միջազգային համաժողովի պաշտոնական բացումը, որին այս տարի ավելի քան 3600 հյուր Է գրանցված 74 երկրից (վեցով ավելի, քան անցյալ տարի): Համաժողովում ներկայացված նոր երկրների թվում են՝ Կատարը, Բահրեյնը եւ Նիկարագուան: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի պատվիրակությունը՝ հանրապետության Էներգետիկական ենթակառուցվածքների եւ բնապաշարների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանի գլխավորությամբ, ակտիվորեն մասնակցում Է համաժողովի աշխատանքին:
Պատվիրակության կազմում են՝ Էներգետիկական ենթակառուցվածքների եւ բնապաշարների նախարարության Էներգետիկայի վարչության պետ Հայկ Բադալյանը, նախարարության վարկային եւ դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ Վարդան Մարտիրոսյանը, Հայկական ատոմակայանի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, Հայաստանում Էներգետիկայի գծով ՄԱԿ-ի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը: Համաժողովի շրջանակում հայկական պատվիրակության անդամները կմասնակցեն նիստերի ու կլոր սեղանների, երկկողմ բանակցություններ կվարեն այլ երկրների պետական հատվածի եւ գործարար շրջանների ներկայացուցիչների հետ: Այս տարի համաժողովի մասնակիցներին հարգեցած գործարար ծրագիր Է սպասում: Նրանք կկարողանան մասնակցել միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացման հրատապ հարցերին նվիրված 18 կլոր սեղանի: Դրանց շրջանակում պլանավորվում Է քննարկել միջուկային այն տեխնոլոգիաների զարգացումը, որոնք նոր հնարավորություններ են բացում բժշկության զարգացման, բացառիկ նյութերի ստեղծման, տիեզերքի նվաճման, արկտիկական տարածքների յուրացման համար, ինչպես նաեւ ծառայում են տնտեսության Էներգետիկական բազայի ամրապնդմանը: Համաժողովն ընթանում Է «Միջուկային տեխնոլոգիաները լավագույն կյանքի համար» նշանաբանով: «Չկա մարդկային գործունեության մի այնպիսի ոլորտ, որտեղ այս կամ այն կերպ ներկա չլինեն միջուկային ճյուղի ձեռքբերումները: Խաղաղ ատոմը կապված Է նաեւ կայուն զարգացման բոլոր այն խնդիրների ու նպատակների հետ, որոնք նշել Է ՄԱԿ-ը»,- հայտարարել Է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը: «Այս համաժողովում մենք կքննարկեն նորագույն տեխնոլոգիաները, որոնք կդրվեն մեր մոլորակի ապագայի հիմքում»,-ընդգծել Է նա:

Делегация Армении принимает участие в 11-ой Международной конференции “Атомэкспо-2019”
15 апреля в Сочи состоялось официальное открытие 11-го международного форума “Атомэкспо-2019”, на котором в этом году зарегистрировано более 3600 гостей из 74 стран (на шесть стран больше, чем в прошлом году). Как сообщает «Арменпресс», делегация Армении во главе с замминистра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Акопом Варданяном принимает активное участие в работе форума.
В составе делегации - начальник управления энергетики Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Айк Бадалян, начальник управления кредитных и грантовых программ Министерства Вардан Мартиросян, генеральный директор Армянской АЭС Мовсес Варданян, национальный эксперт ООН в Армении Ара Марджанян.
В рамках форума члены армянской делегации примут участие в заседаниях и круглых столах, проведут двусторонние переговоры с представителями государственного сектора и деловых кругов других стран. В этом году участников форума ожидает насыщенная бизнес программа.  Они смогут принять участие в 18 круглых столах, посвященных актуальным вопросам развития ядерных технологий. В их рамках планируется обсуждение развития тех ядерных технологий, которые открывают новые возможности для развития медицины, создания эксклюзивных материалов, завоевания Вселенной, освоения арктических территорий, а также служат укреплению энергетической базы экономики. Форум проходит под девизом “Ядерные технологии - для лучшей жизни. “Нет такой сферы человеческой деятельности, в которой, так или иначе не присутствовали бы достижения ядерной отрасли. Мирный атом связан и со всеми проблемами и целями устойчивого развития, которые указала ООН", - заявил генеральный директор Государственной корпорации  “РосАтом” Алексей Лихачев. “На этом форуме мы будем обсуждать новейшие технологии, которые будут заложены в основу будущего нашей планеты”, - подчеркнул он.