ԵԽԽՎ-ում Փաշինյանին հարց տալու համար գրանցվել են նաև ադրբեջանցի պատվիրակները. մանրամասներ ՀՀ վարչապետի՝ Ստրասբուրգ այցի օրակարգից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը մանրամասներ է ներկայացրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ստրասբուրգ կատարելիք այցի օրակարգի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Պարույր Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ վարչապետին հարցեր տալու համար արդեն իսկ կան գրանցվածներ, ցուցակը բազմազան է, իսկ գրանցումը դեռևս շարունակվում է: «Կարելի է պատկերացնել, որ հարցեր կլինեն Հայաստանում ժողովրդավարության, տարածաշրջանային զարգացումների, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի, եվրոպական և այլ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ: Հարցերը կլինեն բազմազան»,- մանրամասնեց Հովհաննիսյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ ՀՀ վարչապետին հարց տալու համար գրանցվել է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի գրեթե ամբողջ պատվիրակությունը: Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցիների հարցերը կանխատեսելի են:
Հարցին, թե ըստ օրակարգի քանի՞ պատվիրակ Նիկոլ Փաշինյանին հարց տալու հնարավորություն կունենա, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ դա կախված է ժամանակից. «Պետության ղեկավարներին մեկ ժամ է հատկացված, որի մեջ ներառվում է ելույթը և հարցերը: 15-20 րոպե ելույթի համար կլինի և մոտ 30-35 րոպե կհատկացվի հարց ու պատասխանին»,- ասաց նա:
Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ ՀՀ վարչապետի՝ Ստրասբուրգ այցի օրակարգը շատ հագեցած է, նախատեսված են հանդիպումներ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի, ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի Պասկեի, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի հետ: «Պաշտոնապես կբացվի Հայաստանի թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես. այն կբացեն վարչապետը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը և ԵԽԽՎ նախագահը: Նաև նախատեսված է հանդիպում Ստրասբուրգի հայ համայնքի հետ, ինչպես նաև այցելություն Ստրասբուրգի Մայր տաճար»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա շեշտեց, որ ՀՀ վարչապետի՝ Ստրասբուրգ կատարելիք այցից ակնկալիքները մեծ են: «Մենք լայն օրակարգ ունենք Եվրոպայի խորհրդի հետ, հատկապես օրենսդրական բարեփոխումների, Եվրոպայի խորհրդի մի շարք կոնվենցիաների ստորագրման և վավերացման, ինչպես նաև մասնագիտական մարմիններին անդամակցությունն ընդլայնելու առումով: Եվ այս քննարկումները միանշանակ կնպաստեն այդ գործընթացին: Մենք ունենք գործողությունների ծրագիր Եվրոպայի խորհրդի հետ, 2019 թվականին պետք է տանք մեկնարկը, ծրագիրը նախատեսված է 4 տարվա համար, որը ներառում է տարբեր ոլորտներում աջակցություն կազմակերպության կողմից: Եվ, իհարկե, այս այցը այդ գործընթացին նույնպես լիցք կհաղորդի»,- նշեց Պարույր Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ վարչապետի այցը նաև Ստրասբուրգի հայ համայնքի հետ շփվելու լավ առիթ է:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 10-11-ը աշխատանքային այց կկատարի Ստրասբուրգ՝ Եվրոպայի խորհուրդ: ՀՀ վարչապետն ապրիլի 11-ին կմասնակցի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստին, որտեղ հանդես կգա ելույթով և կպատասխանի պատգամավորների հարցերին:
Հայաստանի վարչապետը հանդիպումներ կունենա Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի, Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի հետ: Նիկոլ Փաշինյանը և Թորբյորն Յագլանդը հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ:
ՀՀ վարչապետը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը և ԵԽԽՎ նախագահը Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում՝ Եվրոպայի պալատում, պաշտոնապես կբացեն «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Այցի շրջանակում նախատեսվում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ստրասբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

В ПАСЕ для того, чтобы задать вопросы Пашиняну зарегистрированы и азербайджанские делегаты. Подробности повестки визита премьер-министра Армении в Страсбург
В ПАСЕ для того, чтобы задать вопросы Пашиняну зарегистрированы и азербайджанские
делегаты. Подробности повестки визита премьер-министра Армении в Страсбург
Постоянный представитель Республики Армения в Совете Европы Паруйр Ованнисян представил подробности предстоящего визита премьер-министра Никола Пашиняна в Страсбург. В беседе с Арменпресс Паруйр Ованнисян сообщил, что для того, чтобы задать вопросы премьер-министру Армении в ПАСЕ, уже есть зарегистрированные, список разнообразен, а регистрация пока продолжается. “Можно представить, что будут вопросы, касающиеся демократии в Армении, региональных развитий, проблемы Нагорного Карабаха, отношений Армении с европейскими и другими странами. Будутразнообразныевопросы”, - дополнилОваннисян.
Он также сообщил, что для того, чтобы задать вопрос премьер-министру Армении, зарегистрирована почти вся делегация Азербайджана в ПАСЕ.Поегословам, вопросыазербайджанцевпредсказуемы.
На вопрос о том, сколько делегатов будет иметь возможность задать вопрос Николу Пашиняну, постпред Армении в СЕ ответил, что это зависит от времени. “Руководителям государств отводится час, в который включены и выступление и вопросы. 15-20 минут для выступления и около 30-35 минут для вопросов и ответов”, - сказал он.
Паруйр Ованнисян подчеркнул, что повестка визита премьер-министра Армении в Страсбург очень насыщенна, запланированы встречи с Генеральным секретарем Совета Европы ТорбьерномЯгландом, Председателем ПАСЕ Лилиан Мори Паске, Председателем Венецианской комиссии ДжанниБукиккио. "Состоится официальное открытие выставки, посвященной бархатной революции в Армении.Ее откроют Премьер-министр, Генеральный секретарь Совета Европы и Председатель ПАСЕ. Планируется также встреча с армянской общиной Страсбурга и посещение Кафедрального собора Страсбурга”, - сказал Ованнисян.
Он подчеркнул, что есть большие ожидания от визита премьер-министра Армении в Страсбург. “У нас есть широкая повестка с Советом Европы, особенно в плане законодательных реформ, подписания и ратификации ряда конвенций Совета Европы, а также расширения членства в профессиональных органах. И эти обсуждения однозначно будут способствовать этому процессу. У нас есть программа действий с Советом Европы, в 2019 году мы должны начать ее.Программа рассчитана на 4 года, онасодержит поддержку организации в различных сферах. И, конечно, этот визит также придаст импульс этому процессу”, - отметил Паруйр Ованнисян, добавив, что визит премьер-министра также является хорошим поводом для общения с армянской общиной Страсбурга.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с 10 по 11 апреля с рабочим визитом посетит Страсбург, Совет Европы. 11 апреля премьер-министр РА примет участие в пленарном заседании весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), где выступит с речью и ответит на вопросы депутатов.
Премьер-министр Армении встретится с Генеральным секретарем Совета Европы ТорбьерномЯгландом, Председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы Лилиан Мори-Паскье, пПедседателем Венецианской комиссии Совета Европы ДжанниБукиккио. Никол Пашинян и ТорбьернЯгланд выступят с заявлением для представителей СМИ.
В штаб-квартире Совета Европы Премьер-министр Армении, Генеральный секретарь СЕ и Председатель ПАСЕ официально откроют фотовыставку “Бархатная революция Армении”.
В рамках визита планируется также встреча Никола Пашиняна с представителями армянской общины Страсбурга.