Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եթովպիայի Ժողովրդի ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: պաշտոնական այցով Ադիս-Աբեբայում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ապրիլի 3-ին հանդիպել է Եթովպիայի Ժողովրդի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Տագեսսե Չաֆոյի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, երկուստեք ընդգծել են հայ-եթովպական պատմական ամուր կապերը՝ որպես լավ հիմք երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման և խորացման համար: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հայկական կողմը հանձնառու է նոր լիցք հաղորդելու երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերություններին:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Տագեսսե Չաֆոն ուղենշել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը՝ ընդգծելով երկու երկրների  խորհդարանների միջև շփումների ակտիվացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ բարձրաստիճան փոխայցելությունների միջոցով: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչներն ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ամրապնդելու լավագույն օղակն են:
Որպես համագործակցության գերակա ուղղություններ առանձնացվել են բարձր տեխնոլոգիաների, գիտակրթական և առևտրատնտեսական ոլորտները:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար:

YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan, currently on a official visit to Ethiopia, had a meeting on April 3 with Speaker of the House of Peoples' Representatives (lower house of parliament) Tagesse Chafo.
Mnatsakanyan and Chafo emphasized the strong historic ties between Armenia and Ethiopia as a good foundation for further developing and deepening of bilateral relations, the foreign ministry said in a readout of the meeting.
Mnatsakanyan said the Armenian side is committed to boosting the relations between the two friendly nations.
The sides outlined the actions for enhancing the bilateral agenda, stressing the need for boosting contacts between parliaments of both countries, including through high-level mutual visits.
The Armenian FM noted that representatives elected by the people are the best circle for strengthening friendship between peoples.
The high-tech, scientific-educational and commercial sectors were pointed out as priority directions for cooperation.
Mnatsakanyan presented the latest developments in the peaceful settlement of the NK conflict. In this context, the sides attached importance to the need to develop atmosphere conducive to peace for advancing the negotiations process.