Կառավարությունը 89 ներդրումային ծրագրեր է քննարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 765 մլն դոլար արժողությամբ 49 ներդրումային ծրագրեր գնահատվել են իրատեսական և գտնվում են իրականացման ինչ-որ փուլում: Մի քանիսն էլ գտնվում են քննարկման փուլում, - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խորհրդարանում կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այս պահի դրությամբ կառավարության հետ քննարկումների փուլում են 89 ներդրումային ծրագրեր` 3.1 մլրդ դրամի ընդհանուր արժողությամբ: Այս պահին դրանցից 49 ծրագիրը` 765 մլն դոլարի ընդհանուր արժողությամբ, գնահատվել են իրատեսական: Եվ, ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ գտնվում են իրագործման այս կամ այն փուլում: Եվս մի քանի ծրագիր` 2 մլրդ 337 մլն դոլարի շրջանակում, գտնվում են քննարկումների փուլում»,- ասաց վարչապետը:
Նա արձանագրեց, որ 2018-ին ներմուծումների ծավալում ունենք ռեկորդային թվով կապիտալ ապրանքների ներմուծում: Նախորդ տարվա ներմուծման 33 տոկոսը կազմել են կապիտալ ապրանքները: Դրանք այն ապրանքներն են, որոնք ներկրվում են բիզնես ծավալելու համար: Դրանք բերվում են ինչ-որ գործունեություն իրականացնելու համար:

89 investment programs at discussion stage in government
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. 49 investment programs worth 765 million USD have been estimated as realistic in Armenia and are at a certain stage of implementation. Some of them are at the discussion stage, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks in the Parliament, reports Armenpress.
“At the moment 89 investment programs worth 3.1 billion AMD are at the stage of discussions with the government. 49 of them worth 765 million USD have been assessed as realistic. And in fact, we can state that they are at this or that stage of implementation. Several more programs, worth 2billion 337 million USD, are at the discussion stage”, the PM said.
He informed that in 2018 a record number of capital goods have been imported. 33% of the import of 2018 comprised the capital goods. Those are the goods which are imported for running a business.