Կառավարությունը 89 ներդրումային ծրագրեր է քննարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 765 մլն դոլար արժողությամբ 49 ներդրումային ծրագրեր գնահատվել են իրատեսական և գտնվում են իրականացման ինչ-որ փուլում: Մի քանիսն էլ գտնվում են քննարկման փուլում, - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խորհրդարանում կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այս պահի դրությամբ կառավարության հետ քննարկումների փուլում են 89 ներդրումային ծրագրեր` 3.1 մլրդ դրամի ընդհանուր արժողությամբ: Այս պահին դրանցից 49 ծրագիրը` 765 մլն դոլարի ընդհանուր արժողությամբ, գնահատվել են իրատեսական: Եվ, ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ գտնվում են իրագործման այս կամ այն փուլում: Եվս մի քանի ծրագիր` 2 մլրդ 337 մլն դոլարի շրջանակում, գտնվում են քննարկումների փուլում»,- ասաց վարչապետը:
Նա արձանագրեց, որ 2018-ին ներմուծումների ծավալում ունենք ռեկորդային թվով կապիտալ ապրանքների ներմուծում: Նախորդ տարվա ներմուծման 33 տոկոսը կազմել են կապիտալ ապրանքները: Դրանք այն ապրանքներն են, որոնք ներկրվում են բիզնես ծավալելու համար: Դրանք բերվում են ինչ-որ գործունեություն իրականացնելու համար:

Правительство Армении обсуждает 89 инвестиционных программ
В Армении 49 инвестиционных программ стоимостью 765 млн долларов оценены как реалистичные и находятся на этапе реализации. Некоторые находятся на стадии обсуждения. Как сообщает «Арменпресс», об этом в докладе о ходе и результатах программы правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«На данный момент в стадии обсуждения с правительством находятся 89 инвестиционных программ на общую сумму 3.1 млрд драмов, 49 из них, общей стоимостью 765 млн долларов, оценены как реалистичные. И, по сути, мы можем констатировать, что находятся на том или ином этапе реализации. Еще несколько программ, в пределах 2 млрд 337 млн долларов, находятся на этапе обсуждений» - сказал премьер.
Он констатировал, что в 2018 году мы имеем рекордное количество импорта капитальных товаров. 33% импорта в прошлом году составили капитальные товары. Это те товары, которые импортируются для ведения бизнеса. Они привозятся для осуществления какой-то деятельности.