Մաքսային, ԱԱԾ հսկողությունը թույլ չի տա գաղտնալսող սարքերի ներկրումը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետություն գաղտնալսման սարքեր բերելու լիազորություններ ունեն միայն այն կառույցները, որոնք իրականացնում են օպերատիվ հետախուզական գործունեություն: Անհատները, տարբեր կազմակերպություններ չեն կարող ներկրել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ,  ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին նշեց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանի հարցին, թե որ փուլում է գտնվում գաղտնալսման գործը և ինչ լուծում է տրվել գաղտնալսող սարքերի ներկրման խնդրին:
«Հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է։ Հավաստիացնում եմ, որ այլևս նման սարքեր չեն կարող ներկրվել: Նման սարքերի ներկրումն օրենքով է արգելված, ու դրանք ներկրելու լիազորություններ ունեն միայն այն կառույցները, որոնք իրականացնում են օպերատիվ հետախուզական գործունեություն: Թե մաքսային, թե մեր կողմից իրականացվող հսկողությունը թույլ չի տա նման սարքերի ներկրումը Հայաստան», - ասաց Արթուր Վանեցյանը:
Հարց է առաջանում, թե արդյո՞ք նախկինում նման սարքավորումներ ներկրվել են: Արթուր Վանեցյանը նշեց, որ այդ հարցի պատասխանը չունի: Նա հավաստիացրեց, որ իրականցվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները:
«Ունենք որոշակի տեղեկատվություն, որը ստուգման փուլում է, եթե կլինեն կոնկրետ արդյունքներ, ապա անմիջապես կհրապարակենք», - ասաց ԱԱԾ տնօրենը։
Ինչ վերաբերում է գաղտնալսման դեպքի հետ կապված գործին, ապա Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ քննությունը շարունակվում է: Այդ մասով շատ բան չի կարող ավելացնել, որովհետև ինքն այդ գործով անցնող անձ է և փաստաթուղթ է ստորագրել նախաքննության գաղտնիքը չհայտնելու մասին:

Таможенный контроль, СНБ не допустят ввоза в Армению прослушивающих устройств
Полномочия доставлять устройства прослушивания в Республику Армения имеют только те структуры, которые осуществляют оперативно-розыскную деятельность. Частные лица, различные организации не могут их импортировать. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной комиссии НС Армении по вопросам обороны и безопасности заявил директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян, отвечая на вопрос главы комиссии Андраника Кочаряна о том, на каком этапе находится дело о прослушивании и какое решение было принято по вопросу импорта прослушивающих устройств.
''Вопрос в центре нашего внимания. Уверяю Вас, что подобные устройства больше не могут быть импортированы. Ввоз таких устройств запрещен законом, и полномочия на их ввоз имеют только те структуры, которые осуществляют оперативно-розыскную деятельность. Как таможенный, так и осуществляемый нами контроль не позволят провезти подобные устройства в Армению", - сказал Артур Ванецян. Возникает вопрос, ввозилось ли ранее такое оборудование. Артур Ванецян отметил, что ответа на этот вопрос нет. Он заверил, что проводятся все необходимые мероприятия.
''У нас есть определенная информация, которая находится на стадии проверки, если будут конкретные результаты, то сразу же опубликуем», - сказал директор СНБ.
Что касается дела о прослушивании, то Артур Ванецян отметил, что следствие продолжается. ''По этой части больше ничего не могу добавить, потому что сам  прохожу этому по делу, и подписал документ предварительного следствия о неразглашении.