ԱՄԷ-ն բարձր է գնահատել Աբու Դաբիում Հայաստանի զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակային վաշտի ելույթները
ԱՄԷ-ն բարձր է գնահատել Աբու Դաբիում Հայաստանի զինվորական
նվագախմբի և պատվո պահակային վաշտի ելույթները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ՀՀ դեսպան Մհեր Մկրտումյանին մարտի 5-ին  ընդունել է ԱՄԷ պաշտպանության պետնախարար Մուհամմադ բին Ահմադ ալ-Բովարդին (Mohammed Bin Ahmad Al Bawardi):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման սկզբում դեսպան Մկրտումյանն ալ-Բովարդիին է փոխանցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Ծավալված զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, անդրադարձ է կատարվել և պետնախարարի կողմից մեկ անգամ ևս բարձր գնահատականի արժանացել Աբու Դաբիում փետրվարին կայացած IDEX-2019 ռազմաարդյունաբերական ցուցահանդեսին Հայաստանի զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակային վաշտի ելույթները։
Քննարկվել է նաև երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պատվո պահակային վաշտը և զինվորական նվագախումբը Աբու Դաբիում դիտարժան ելույթով են հանդես եկել IDEX-2019 ցուցահանդեսի շրջանակներում, որին մասնակցել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը: IDEX-2019 ցուցահանդեսում ներկայացված է եղել նաև հայկական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների տաղավար:

В ОАЭ высоко оценили выступления военного оркестра и почетного караула Армении в Абу-Даби
Посол Армении в Объединенных Арабских Эмиратах Мгер Мкртумян 5 марта принял госминистра обороны ОАЭ Мухаммада бин Ахмада аль-Боварда (Mohammed Bin Ahmad Al Bawardi).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении, в начале встречи посол Мкртумян передал аль-Боварди теплые приветствия и добрые пожелания министра обороны Армении Давида Тонояна. В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес. Были затронуты и еще раз удостоены высокой оценки со стороны госминистра выступления военного оркестра Армении и почетного караула на состоявшейся в Абу-Даби в феврале Военно-промышленной выставке IDEX-2019.
Также был обсужден широкий круг вопросов, касающихся двусторонних отношений.
Почетная рота и военный оркестр Министерства обороны Армении выступали в Абу-Даби в рамках выставки IDEX-2019, в которой принял участие и Министр обороны Армении Давид Тоноян. На выставке IDEX-2019 также был павильон, представляющий армянские военно-промышленные предприятия.